únor 2017

Dešťová hůl - HÁJÍČEK, Jiří -  100%

 

O autorovi:

Jiří Hájíček je český spisovatel, který se narodil 11. 9. 1967 v Českých Budějovicích. Dětství prožil ve vesnici Purkavec a v Týně nad Vltavou, kde také v letech 1981 - 1985 studoval na gymnáziu. Po maturitě studoval na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích. Po vojně chvíli pracoval v zemědělství. Současné době je bankovním úředníkem. Spolu manželkou žije v Českých Budějovicích.

Do světa literatury vstoupil v 80. letech básněmi v pořadu mladá poezie "Hledám tě v tomto městě". Knižně debutoval v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži. Po ní následovaly romány Zloději zelených koní, Dobrodruzi hlavního proudu, Selský baroko, povídkové soubory Dřevěný nůž, Fotbalové deníky. Dosud poslední román Rybí krev byl v roce 2013 oceněn Magnesii Literou Kniha roku.

Jiří Hájíček patří k proudu realistické současné literatury. Náměty čerpá především z prostředí jihočeského venkova a malého města.

 

Obsah:.

Po úspěšných románech Selský baroko a Rybí krev završuje Jiří Hájíček svou volnou „venkovskou trilogii morálního neklidu“. Předešlé literární sondy obrácené do minulosti české vesnice následuje nyní román ze současnosti. Opět silný příběh, v němž kromě lidí tentokrát hrají důležitou roli pozemky — zděděná pole a spory kolem jejich vlastnictví. Venkovská krajina jihočeských blat je vůbec v textu silně přítomna a kromě jedinečné atmosféry dodává příběhu i historický kontext a také nepřímo vstupuje do osudů hlavních postav. Zbyněk, profesí správce pozemků, se po mnoha letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl se zdánlivě jednoduchým majetkoprávním problémem. Vrací se na venkov, na místa svého dětství a dospívání, a zamotává se do nejasných okolností pozemkového sporu, ale také do osobní a manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a katastrálními mapami a nad ním se jako přízrak vznáší bláznivý venkovský aviatik z osmnáctého století. Ve zlomovém okamžiku jde Zbyněk s tváří pomalovanou válečnými barvami do boje. Za to, co považuje za správné, za sny dětství a „aby se jednoho rána neprobudil jako někdo jiný“.

 

Hodnocení: 100%

Další kniha z venkovského prostředí jižních Čech mě opět rychle vztáhla do děje. Autor svým skvělým a věrohodným stylem psaní ukazuje silný životní příběh obyčejných lidí. Kniha se právem stala Knihou roku Lidových novin 2016. 

 

Podobné knihy:

  •  Selské baroko - Jiří Hájíček
  •  Rybí krev - Jiří Hájíček

Za hodnocení knihy Dešťová hůl děkujeme Verči