prosinec 2014

JIROTKA Antonín - Bezdomovec s titulem a jiné povídky - 70%

 

O autorovi:

Český spisovatel a novinář Antonín Jirotka (1946) je synem známého humoristy Zdeňka Jirotky (1911 - 2003), autora postavy Saturnina. Aby se od svého otce odlišil začal, používat pseudonym Antonín Jirotka a Antonín Karous. Pracoval jako redaktor v časopise Signál, Policista ad. Jako autor se zaměřuje na detektivní tvorbu.

Obsah:.

Jak se zachováte v poloprázdné kavárně, když před sebou uvidíte mísu koblih? Jiří Hadrbolec se jistě bude bavit „představou, co by se dělo, kdyby někdo zčistajasna a bez výstrahy začal ostatní návštěvníky kavárny tím pečivem bombardovat.“ A možná to i sám udělá. Patří totiž do té skupiny lidí, kteří v obyčejném vidí zvláštní, které přitahuje všechno podivné a nezvyklé a kteří si všechno bizarní užívají. Jeho společník v detektivní agentuře se už ale tolik nebaví. Vyšetřují totiž jeden podivnější případ za druhým: zatoulanému psovi sice najdou páníčka, ten je ovšem mrtvý, z geniálního konstruktéra papírových draků, se zase vyklube „bílý kůň“ nebo dokazují nevinu inženýra, obviněného z vraždy, který se převlékl za bezdomovce, aby zmizel ze světa. V knize Bezdomovec s titulem a jiné povídky okořenil Antonín Jirotka nápadité detektivní zápletky suchým anglickým humorem. Podivné se zde naprosto samozřejmě prolíná s realitou, z pohledu Saturnina se obyčejné mění v to nejzajímavější.

 

Hodnocení: 70%

V knize povídek okořenil Antonín Jirotka nápadité detektivní zápletky suchým anglickým humorem. Podivné se zde naprosto samozřejmě prolíná s realitou.

Autor je synem Zdeňka Jirotky, autora Saturnina a jablko vskutku nepadlo daleko od stromu. Celá knížka je příjemným počtením, vtipným a lidským. Je skvělým protipólem tolik populárních chmurných a děsivých severských detektivek. Zdá se, že detektivku lze napsat i jinak než komplikovaný příběh plný krve a špatného počasí.

Podobné tituly:

  •  

      

Za hodnocení knihy Bezdomovec s titulem a jiné povídky děkujeme Ivaně Morávkové.