prosinec 2013

Druhý život Marýny G.  - Klimecká, Vladimíra - 80%

 

O autorce:

Spisovatelka Vladimíra Klimecká pochází z Horní Bečvy na Valašsku. Ve Valašském Meziříčí vystudovala Gymnázium Františka Palackého. Na jih Moravy se přivdala téměř před třiceti lety. Pracuje jako úřednice ve státní správě. V současné době žije ve Vacenovicích. Je členkou Literárního kruhu autorů Hodonínska. Knižně debutovala historickým románem Poturčenec, který se odehrává v druhé polovině 17. století v Hodoníně. V roce 2013 za kroniku velké valašské rodiny nazvanou Druhý život Marýny G., získala Literární cenu Knižního klubu.

Obsah:

Svět žen je vždy jiný než svět mužů. Kronika velké valašské rodiny, v níž projdeme celé 20. století, je psána výhradně z perspektivy žen. Marýna, Růža, Josefka a Fany - kolem nich míjejí československé dějiny se všemi zvraty, propastmi a výšinami, nadějí i rezignací. Obě světové války, osvobození, 50. a 60. léta rezonují ve třech příbězích, čtvrtý je ukotven v naší současnosti. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, jedné země. Novely o čtyřech ženských osudech se postupně splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím. A ačkoli zachycují různá období lidského života i velkých dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Ženy jako hrdinky své doby, bohyně našeho světa.

 

Hodnocení: 80%

Knihu jsem četla společně s mamkou, oběma se nám moc líbila. Autorka v díle zachytila vývoj vesnice od období válek až po současnost, ale také změny chování v lidí, kteří na vesnici žijí. Zajímavé čtení, které doporučuji.
 

Podobné tituly:

  •  

Za hodnocení knihy Druhý život Marýny G. děkujeme  Markétě