leden 2014

 

Robokalypsa  - Wilson, Daniel H. - 60%

 

O autorovi:

Daniel H. Wilson se narodil v roce 1978 v oklahomské Tulsy. Na americké Carnegie Mellon University nejprve absolvoval magisterská studia v oboru umělá inteligence a robotika a později získal doktorát v oboru robotiky.

Z jeho pera pocházejí knihy jako Chlapec a jeho robot, Jak přežít robotické povstání a Robokalypsa, za kterou obdržel několik ocenění a chystá se její filmové zpracování v režii Stevena Spielberga.

V současné době žije v Portlandu ve státě Oregon. 

Více informací o autorovi na www.danielwilson.com

Obsah:

V ne příliš vzdálené budoucnosti se vyspělé technologie řídící svět lidí obrátí proti svým stvořitelům. Za pomoci superinteligentního stroje zvaného Archos se jim podaří téměř kompletně vyhladit lidstvo; ti, co přežili, však ukryti chystají odvetu… Sci-fi technothriller o zoufalém boji člověka proti vzpouře strojů – zdá se to jako otřepané téma, Daniel H. Wilson, původním povoláním inženýr robotiky, ho však dokázal zpracovat tak lákavě a originálně, napínavě, drsně a zároveň humorně, že se jeho námětu chopil slavný Steven Spielberg a natáčí podle něj film (premiéra ohlášena na duben 2014, český distributor: Bontonfilm).

 

Hodnocení: 60%

Na první stránce románu čtenáři zjistí, jak celá válka s roboty dopadne.  Celý průběh robotí války (v knize nazývané jako Nová válka) není nijak originální a jde vlastně o kopii povídkové sbírky "Já, robot" od Asimova, nebo jiných podobně laděných knih a filmů.

Zaujme, ale výborná čtivost a hlavně styl knihy. Kniha je totiž psána retrospektivně v záznamech, které se dochovali po konci války. Čtenáři tak sledují osudy jednotlivých postav, které postupně poodhalují příběh a posouvají ho ke zdárnému konci. Tento nápaditý prvek nicméně rychle omrzí, i tak ale zůstane příjemné, i když nepříliš originální, čtivo. 


Podobné tituly:

  • Já, robot - Isaac Asimov

Za hodnocení knihy Robokalypsa děkujeme Jakubovi