červenec 2013

Světlé dny - BÁNK, Zsuzsa - 80%

 

O autorce:

Zsuzsa Bánk je německá spisovatelka, která se narodila 24. října 1965 ve Frankfurtu nad Mohanem, kde také v současné době spolu s manželem a dvěma dětmi žije. Její rodiče se do Německa přestěhovali po maďarské revoluci v roce 1956. Z. Bánk na Univerzitě Johanna Gutenberga v Mohuči a Washingtonu studovala publicistiku, politické vědy a filozofii. Získala několik literárních cen jako např. Adelbert von Chamisso Prize v roce 2004. 

Obsah:

Vteřiny, jež změní život navždy... V malém městečku na jihu Německa prožívá děvčátko Seri světlé dny svého dětství: dny, které tráví v zahradě u své kamarádky Aji, pocházející z maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v chatrči na kraji města.
 

Hodnocení: 80%

V malém městečku na jihu Německa prožívá malé děvčátko Seri své dětství spolu sesvou kamarádkou Ajou, pocházející maďarské artistické rodiny a žijící s matkou v malém domku na kraji města. Jenže tento  zdánlivě idylický svět dětství v 60. let 20. století má také své kazy. Serin otec zemřel krátce po jejím narození, Ajin otec, který vstupuje v cirkuse jako artista, přijíždí na návštěvu jen jednou do roka. Karl, společný kamarád obou dívek, zase přišel o mladšího bratra, který jednoho dne nastoupil do cizího auta a už se nikdy nevrátil. 

Světlé dny jsou knihou o dětském přátelství, které přetrvalo do dospělosti, které přežije i lež a zradu. Román se nečte snadno, ale přesto jsem měla pocit pohody, víry v lásku a přátelství, lidskost. Pocit štěstí a víry, že život je úžasný přes veškeré jeho protivenství. 

Světlé dny si ponechám, temné vrátím osudu - slovy, které si přála mit Ajina matka na svém hrobu, by nemohl román končit.
 

Podobné tituly:

  • Gail Tsukiyama - Samurajova zahrada

Za hodnocení knihy Světlé dny děkujeme Ivaně Morávkové