září 2015

Brambory na vloupačku - INGELMAN-SUNDBERG, Catharine  - 70%

 

O autorce:

Catharina Ingelman-Sundberg (1948) je švédská spisovatelka a novinářka, povoláním námořní archeoložka. Studovala historii, dějiny umění, archeologii a etnografii, pracovala v Námořním muzeu ve Stockholmu a v Oslu. Během své námořní kariéry se zúčastnila expedice zabývající se zkoumání historie lidstva na dnech oceánů. Již od mládí si přála být spisovatelkou a začala se nejprve věnovat vědecko-populární tématice. Publikovala také historické spisy o Vikingoch. V roce 2012 vydala první humoristický román s "krimi" zápletkou Brambory na vloupačku, v roce 2014 následoval druhý román Půjčiti stříbro, loupiti zlato. Inspirací pro napsání románu byla zhoršující se situace v péči o staré lidi ve Švédsku a jejím záměrem bylo s vtipem a nadsázkou na tento problém upozornit širší veřejnost. Kniha Brambory na vloupačku byla přeložena do více než 20 jazyků. 

 

 

Obsah:

Märtha, Lumen, Motyka, Stina a Anna-Greta se v domově důchodců Diamant ukrutně nudí. Jídlo je nevalné, zacházení špatné, mají málo pohybu a vedení šetří, kde může. To by se měli lépe i ve vězení! Märtha dostane geniální nápad – spáchají trestný čin a budou odsouzeni. Nějaký majetkový zločin, malou akci. Kořist pak darují chudým a přestárlým. Když mohl Robin Hood, proč ne my? Chopí se tedy chodítek a vydají se do luxusního hotelu, plného bohatých hostů. Ale plán se nevydaří. Chtějí-li uspět, musejí vymyslet dokonalý zločin. Dobrodružství začíná. Netrvá dlouho a Liga důchodců se zaplete s podsvětím, kde se může stát cokoli... Catharina Ingelman-Sundbergová (*1948) zahájila svou kariéru jako námořní archeoložka a strávila patnáct let zkoumáním historie lidstva na dnech oceánů po celém světě. Zúčastnila se expedic zkoumajících všechno možné, od vikinských lodí po východoindická plavidla. V 90. letech se začala věnovat psaní beletrie. Její historické romány (v nichž bohatě čerpala ze svých znalostí archeoložky) si okamžitě získaly čtenářský ohlas a jen ve Švédsku se jich dodnes prodalo už několik set tisíc. Uznání se Ingelman-Sundbergové dostalo i od kritiky, když v roce 1999 získala prestižní literární cenu Widdingpriset. Brambory na vloupačku jsou prvním dílem nové trilogie z žánru komediální „kriminálky“. Tato kniha vyšla už ve 24 jazycích a připravuje se i její filmové zpracování.

 

Hodnocení: 70%

Vtipná, nenáročná četba o pěti důchodcích, kteří se rozhodnou zlepšit svou životní situaci. Dost se mi na příběhu líbilo, že daná pětice ve svém věku neztrácí dech a je po menším přemlouvání ochotná spáchat skoro cokoli. Kniha je první částí trilogie.

 

Podobné tituly:

Knihu Brambory na vloupačku přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

 

 

Cit slečny Smilly pro sníh - HOEG, Peter  - 90%

 

O autorovi:

Peter Hoeg (17. 5. 1957 Kodaň) je současnosti nejpřekládanějším a nejčtenějším dánským spisovatelem. V roce 1976 absolvoval kodaňské Frederiksberg Gymnázium. Poté vystudoval literaturu na Kodaňské universitě. Než se stal spisovatelem, působil jako baletní tanečník, herec, závodník v šermu. Je nadšeným cestovatelem, nějaký čas pobýval v Africe a v karibské oblasti. Žije v Kodani se svou ženou a dvěma dcerami. 

 

Obsah:

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska.

 

 

Hodnocení: 90%

Příběh z ledového prostředí Dánska a Grónska mě velmi zaujal, i když to nebylo vůbec jednoduché čtení a opravdu se na tuto knihu musíte soustředit. I proto, že jsem o Grónsku a Dánsku a jejich zvláštní historii vůbec nic nevěděla. Hlavní hrdinka mi  připomíná Lisbeth Salanderovou z Milénia, je to také dítě „sociálky“ i když je dcerou bohatého lékaře. Závěr knihy je trošku urychlený, ale i tak se mi román líbil. Rozhodně tuto knihu zařadím na seznam knih, které bych chtěla minimálně ještě jednou přečíst,až budu mít více volného času :-)

Zajímavé čtení na horké letní dny.

 

Podobné tituly:

Knihu Cit slečny Smilly pro sníh přečetla a pro vás ohodnotila Jitka Štípská