září 2014

Dědictví Lauensteinů - Jordan, Ricarda - 70%

 

O autorce:

Německá spisovatelka Ricarda Jordan píšící také  pod pseudonymem Sahar Lark se narodila v roce 1958 v Bochumi. Později vyrůstala v Detmoldu. Vystudovala literární vědu a historii. Doktorát získala za práci věnovanou dvorské kultuře středověku a středohornoněmeckým hrdinským eposům.

V současné době pracuje jako spisovatelka na volné noze. Žije ve Španělsku.

 

Obsah:

Dobrodružný útěk ženy, která riskuje všechno pro svou životní lásku. Píše se rok 1192. Na hradě Falkenberg v Horním Falcku se Gerlin z Falkenbergu na přání svého otce provdá za dědice hrabství Lauenstein, kterému je teprve čtrnáct let. Ačkoli její srdce náleží jinému muži – rytíři Florísovi, svého manžela má ráda a brzy mu porodí syna. Když však mladý hrabě nečekaně zemře, obrátí se osud ke Gerlin zády; vzdálený příbuzný jejího muže dojde k závěru, že nadešla příhodná doba k tomu, aby se zmocnil Lauensteinu. Pokud by Gerlin a jejího malého syna potkala smrt, jeho mocenský nárok by byl zajištěn. Gerlin nezbývá než se dát s dítětem na útěk. Čeká ji daleká cesta plná nebezpečí…

 

Hodnocení: 70 %

Román začíná v roce 1192, kdy se Gerlin z Falkenbergu na přání svého otce provdá za dědice hrabství Lauenstein, kterému je teprve čtrnáct let.
I když miluje jiného, svého manžela má upřímně ráda a brzy mu porodí syna. Mladý hrabě nečekaně zemře a osud se obrátí k Gerlin zády.

Dobře napsaný historický román autorky, která vystudovala literární vědy a historii a věnovala se dvorské kultuře středověku. A středověk, trubadúrský kult, rytířské souboje i historii tehdejšího Německa a Francie vylíčila barvitě a pravdivě. Je to poutavé čtení pro milovníky dobrých historických románů

 

Podobné tituly:

  •  Ricarda Jordan - Návrat na Lauenstein
  •  Ricardo Jordan - Ranhojička

Knihu Dědictví Lauensteinů přečetla a pro vás ohodnotila Magda Švejcarová

 

 

Po strništi bos -SVĚRÁK, Zdeněk - 80%

 

O autorovi:

Zdeněk Svěrák český humorista, dramatik, scénárista, textař a herec se narodil 28. března 1936 v Praze. Vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor český jazyk a literatura. Po studiu učil na ZŠ v Měcholupech na Žatecku a později na gymnáziu v Žatci. V 60. letech pracoval jako redaktor Československého rozhlasu. V letech 1977 - 1991 byl scénáristou ve FS Barrandov.

Společně s Ladislavem Smoljakem a Jiřím Šebánkem vymyslel postavu fiktivního českého génia Járy Cimrmana. S L. Smoljakem napsal řadu divadelních her pro Divadlo Járy Cimrmana. Jako scénárista se podílel na celé řadě českých celovečerních filmů, které často režíroval L. Smoljak. Z. Svěrák je také úspěšný herec. Ve filmu Kolja (napsal scénář a režíroval jeho syn Jan Svěrák), který získal sedm Českých lvů a dvě světové ocenění Oscara a Zlatý gloubus, ztvárnil hlavní roli.

Kromě textu písniček pro děti na hudbu Jaroslava Uhlíře psal v 70. letech pod pseudonymem Emil Synek i texty k populárním písním jako např. Holubí dům, Jabloňový list a Šípková Růženka.

Obsah:

Zdeněk Svěrák vydává novou knihu. Inspiraci tentokrát hledal především ve vzpomínkách na svá klukovská léta. Kniha ponese název Po strništi bos. Novou knihu autentických vzpomínek Zdeněk Svěrák vypráví optikou sedmiletého chlapce. "Abych se do toho vpravil, při procházce liduprázdným krajem jsem si na polní cestě klekl. Měl jsem přece ve svých sedmi osmi letech ty oči, co mám teď, akorát byly níž," říká Svěrák. A o své zkušenosti dodává: "V kolenou mi zapraskalo a stromy podél cesty rázem vyrostly. Cesta se rozšířila, a co bylo přede mnou na zemi, listí, větvičky, štěrk, stopy pneumatik traktoru, bylo blíž a chtělo se mi vzít to do ruky nebo si na to sáhnout."

 

Hodnocení: 80 %

Kniha humorných, laskavých povídek ze života malého chlapce v nelehké době protektorátu, napsané krásnou češtinou, která dokonale zpříjemní večer.

 

Podobné tituly:

  •  Další knihy autora

Knihu Po strništi bos přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková