září 2013

Velké dobrodružství Pepíka Střechy - Čech, Pavel  - 90%

 

O autorovi:

Český spisovatel a ilustrátor knihy pro děti a mládež Pavel Čech se narodil v roce 1968 v Brně. Vyučil se zámečníkem a nastoupil jako opravář strojů do královopolské strojírny, později vykonával práci hasiče. Od roku 2004 je volné noze.

Nakreslil a napsal sedm autorských knížek pro děti a mládež, mj. Dědečkové (2011), Tajemství ostrova za prkenou ohradou (2009), O klíči (2007), O zahradě (2005). Je laureátem komiksových cen Muriel za rok 2011 v kategorii Nejlepší kresba (Dědečkové) a za rok 2010 v kategorii Nejlepší původní český komiks. V letošním roce kniha Velké dobrodružství Pepíka Střechy získala Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež.

Více informací o autorovi na www.pavelcech.wz.cz

 

Obsah:

Pavel Čech patří v současné době k našim předním ilustrátorům. V jeho další knize, na které bez přestávky pracoval dva roky, se znovu objevuje řada motivů, které má výtvarník rád - ožívají tu jeho starší olejomalby, vracejí se konkrétní místa i postavy jeho z jeho knih O zahradě a Tajemství ostrova za prkennou ohradou. Současně je to příběh nový, kompaktní a zcela svébytný. Čechova poetika získala další netušené fasety - po stáří a smrti pronikla do krajiny foglarovské oslavy klukovského snění také první křehká láska i touha najít své místo v nepřehledném světě.

 

Hodnocení: 90 %

Krásný komiksový příběh s nádhernými ilustracemi autora o chlapci, který překoná sám sebe, především strach v sobě samém. Knihy Pavla Čecha mám velmi ráda. Jeho pohádkové příběhy jsou zajímavé nejen námětem, ale zejména pak ilustracemi, které autor sám vytváří.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Velké dobrodružství Pepíka Střechy přečetla a pro vás ohodnotila  Lenka Maňáková

 

Čechy, země zaslíbená - Hůlová, Petra  - 80%

 

O autorce:

Petra Hůlová je česká spisovatelka, která se narodila v roce 1979 v Praze. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudovala kulturologii a mongolistiku. V letech 2000 - 2001 pobývala v Mongolsku a později ve Spojených státech. Od roku 2007 přispívá do časopisu Respekt. P. Hůlová debutovala románem Paměť babičce, za který získala Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Kniha také zvítězila v anketě Lidových novin Kniha roku. Za prózu Umělohmotný pokoj byla oceněna Cenou Jiřího Ortena. Tuto knihu pro divadlo La Fabrika zdramatizovala Viktorie Čermáková. V roce 2008 dostala Cenu Jiřího Škvoreckého za román Stanice Tajga.

 

Obsah:

Hrdinka nového románu Petry Hůlové přijíždí do Čech, aby si vydělala. Příběh Olgy je výpovědí o nelehkém životě v cizí zemi. Vyprávění se pokouší vyrovnat se se stereotypy, týkajícími se jak Ukrajinců, českých zaměstnavatelů a neziskových organizací, tak žánru "gastarbeiterského románu", který životy svých hrdinů často redukuje na boj za slušnou materiální existenci a rodinné štěstí. V lehce ironickém tónu jsou zde zobrazováni všichni zúčastnění. Hlavní hrdinka není barvotiskovou obětí "zlých Čechů", ale živou bytostí s vůlí řídit svůj osud navzdory podmínkám, v nichž žije. Prostřednictvím Olžina příběhu poznáváme jak její minulost na Ukrajině, tak širší komunitu pražských imigrantů. Nakonec je ovšem všechno ještě trochu jinak, než si čtenář po celou dobu mohl myslet...

 

Hodnocení: 80 %

Poslední román Petry Hůlové nám ukazuje nelehký život cizinců v nové zemi. Hlavní hrdinka, Ukrajinka Olga přijíždí do Čech si vydělat peníze. Zajímavý a čtivý román.

 

Podobné tituly:

  • Další knihy autorky

Knihu Čechy, země zaslíbená přečetla a pro vás ohodnotila  Veronika Bábíková