únor 2016

Řekni vlkům, že jsem doma - BRUNT, Carol Rifka  - 90%

 

O autorce:

Carol Rifka Brunt (1970) se narodila v New Yorku, ale v současné době žije s rodinou v anglickém Devonu. Píše pro nejrůznější deníky a časopisy např. pro The North American Review a The Sun. Román Řekni vlkům, že jsem doma je její debut a vyšel doposud v deseti zemích. 

 

Obsah:

Mimořádný literární debut, působivý příběh o smutku a dvou osamělých lidech, kteří znovu objeví lásku i radost ze života. Pouhou shodou náhod se stanou blízkými přáteli, aby posléze zjistili, že člověk někdy neví, koho ztratil, dokud ho „nenajde“. Píše se rok 1987 a June Elbusová má čtrnáct let. Je uzavřená a nedůvěřivá, těžko se jen tak s někým spřátelí, nedokáže vyjít ani se svou starší sestrou. Na celém světě existuje pouze jediný člověk, který jí opravdu rozumí – strýc Finn, uznávaný malíř, její důvěrník a nejlepší kamarád. Jenomže Finn zemře na záhadnou nemoc, jejíž jméno Juneina matka dokáže vyslovit jen šeptem, a dívčin svět se převrátí vzhůru nohama. Román je především příběhem o tom, jak dospět, najít vlastní identitu a vyrovnat se nejen s nejrůznějšími nečekanými situacemi, ale i bolestí a ztrátami, které přináší život. Přečtěte si, co se stane, když se zamilujete do někoho, do koho byste se zamilovat neměli. Pochopíte, že žárlivost a pocity viny dokáží zničit i to nejpevnější přátelství a někdy mají ty nejtragičtější následky.

 

Hodnocení: 90%

Chtěla bych se s Vámi podělit o zážitek z přečtené knihy. Začala jsem ji číst stejnou noc, co jsem dočetla knihu od Naďi Horákové: Jeptiška pro markraběte. Nemohla jsem usnout a tak jsem se tedy vrhla na další knihu. Stránka ubíhala za stránkou a já nějak nemohla přestat číst, vždycky jsem mrkla na hodinky a počítala, za jak dlouho budu muset vstávat do práce. Tím vším jsem chtěla uvést můj zážitek z knihy.

Celý příběh vypráví  čtrnáctiletá June, trošku zvláštní introvertní dívka, která má ráda samotu, viktoriánskou dobu, často se toulá v lesích na periférii New Yorku, poslouchá vytí vlků. Vyrůstá v normální fungující rodině společně se starší sestrou. Své dojmy a zážitky nejraději sdílí se svým strýcem Finnem (bratrem matky), který ovšem umírá na AIDS. V knize jsou skvěle popsány jednotlivé postavy, rodinné, sourozenecké, zkrátka mezilidské vztahy.  Děj knihy Vám dále prozrazovat nebudu, ať se máte na co těšit.

Knihu vřele doporučuji všem věkovým skupinám, každý si v ní najde to své.


Podobné tituly:

  •  

Knihu Řekni vlkům, že jsem doma přečetla a pro vás ohodnotila Alena Přikrylová

 
 

 

Dívka, která se třpytila - BEUKES, Lauren  - 50%

 

O autorce:

Jihoafrická spisovatelka Lauren Beukes se narodila 5. června 1976 v Johannesburgu. Vystudovala tvůrčí psaní na univerzitě v Kapském městě. Deset let pracovala jako novinářka na volné noze, včetně dvou let v New Yorku a Chicagu. V letech 2007 a 2008 vyhrála soutěž "Nejlepší sloupkař Western Cape" . Kromě psaní knih, se věnuje psaní krátkých příběhů, komiksů a televizních scénářů. Její knihy byly přeloženy 26 jazyků. Spolu s manželem a dcerou žije v Kapském městě v Jihoafrické republice. 


Více informací na https://laurenbeukes.com/

 

Obsah:

Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší. Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího. Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.

 

Hodnocení: 50%

Abych pravdu řekla, od knihy jsem toho čekala mnohem víc, neboť jsem na ni čekala dobrou recenzi, na jejímž základě jsem se do knihy pustila. Je vidět, že je to občas zavádějící a že ne všichni máme stejný vkus. Příběh samotný nebyl špatný. Hlavní hrdinka i její „vrah“ byli dobře propracovaní. Jen to bylo místy zmatené a sem tam to pokulhávalo. Dočetla jsem to jen proto, abych se dozvěděla, jak to skončí.


Podobné tituly:

  •  

Knihu Dívka, která se třpytila přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková