únor 2014

Slepá mapa - Mornštajnová, Alena - 60%

 

O autorce:

Česká spisovatelka Alena Mornštajnová se narodila v roce 1963. Na Filozofické fakultě Ostravské univerzity vystudovala angličtinu a češtinu. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí.

Kniha Slepá mapa je autorčinou prvotinou, která mapuje osud tří žen ze třech generací, které byly nuceny žít v nejtěžším období Československa.

 

Obsah:

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky.Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně…“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové.

 

Hodnocení: 60 %

Kniha popisuje několik generací žen jedné rodiny v průběhu od první světové války až po sametovou revoluci. V knize je popsána první republika, druhá světová válka, odsun Němců po válce, komunistická éra až po sametovou revoluci v osudech žen jedné rodiny. Čtenář zde nalezne i poučení o událostech, které jsou popisovány čtivým způsobem.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Slepé rameno přečetla a pro vás ohodnotila Beata Rechová

 

Inferno - Brown - 50 %

 

O autorovi:

Dan Brown je vůbec možná nejznámější spisovatel současnosti. Novinka Ztracený symbol se ihned po vydání vyhoupla na první místa v žebříčcích prodejnosti na celém světě. Jeho knihy balancují na hranici mezi realitou a fikcí a čtenář si není nikdy jistý, co je pravda a co je již fikce. Píše nesmírně čtivým způsobem, který čtenáře donutí přečíst knihu jedním dechem. Světovou proslulost získal románem Šifra mistra Leonarda. Dan Brown se narodil v roce 1964 v Exeteru v New Hampshiru. Než se stal spisovatelem na plný úvazek, byl učitelem angličtiny.

 

Obsah:

V Pekle se vrací na scénu proslulý harvardský symbologista Robert Langdon. Děj se odehrává v Itálii a v centru dění se ocitá jedno z nejtajemnějších děl světové literatury, Dantovo Peklo.

 

Hodnocení:  50%

Ve svých knihách, Dan Brown mísí historii, umění, šifry, symboly, záhady a detektivní příběh. Tentokrát se Robert Langdon ocitá v Itálii ve Florencii a provede čtenáře po nejvýznamnějších památkách tohoto krásného města.  Při řešení záhady, inspirované jedním z nejcennějších literárních děl světa, Dantovým Peklem a Botticelliho Mapy Pekla. Ve hře jsou i další renesanční díla italských mistrů, které velmi přesně popisuje. Robert Langdon, tentokrát bojuje s organizací, která slouží především miliardářům, politikům a šejkům a pomáhá jim likvidovat nežádoucí konkurenty i přes riziko zkázy lidstva. Tato organizace pomáhá Stínu ohrozit lidstvo hroznou nákazou, která má omezit narůstající populaci na Zemi. Pátrání ho zavede dále do  Benátek a nakonec do  Istambulu, kde už Stín, nebezpečný virus aktivoval a třetina lidstva je nakažena.

 

Podobné tituly:

  • Další díla autora

Knihu Inferno přečetla a pro vás ohodnotila Milada Češková