únor 2013

Žítkovské bohyně - TUČKOVÁ, Kateřina - 70 %

 

O autorce:

Kateřina Tučková česká spisovatelka a kurátorka se narodila v roce 1980 v Brně. Dětství strávila v jihomoravské vesnici Moutnice, která se stala inspiračním zdrojem pro knihu Vyhnání Gerty Schnirch. Spolu s matkou a sestrou se přestěhovala do Kuřimi. Maturitu složila na gymnáziu v Brně a dál pokračovala ve studiu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obor dějiny umění a český jazyk a literatura. Ještě při studiu v roce 2004 založila K. Tučková projekt ARSkontakt - každoročně se opakující konfrontační výstavu s udílením Ceny ARSkontakt, která je určena mladým malířům. Pracovala jako kurátorka brněnské neziskové organizace. Nyní se věnuje kurátorským projektům s přesahem do zahraničí a zároveň  je doktorandkou Ústavu pro dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se specializací na české umění druhé poloviny 20. století.

Kateřina Tučková je autorkou řady odborných publikací z oblasti umění. Beletristicky začala publikovat v roce 2003 v časopise Tvar. Její první kniha Montespaniáda vyšla v roce 2006, ale úspěch ji přinesla až druhá kniha Vyhnání Gerty Schnirch, za kterou byla nominována na Cenu Jiřího Ortena a Cenu Josefa Škvoreckého. Nakonec získala čtenářskou  cenu Magnesia Litera  za rok 2010. V březnu 2012 vydala K. Tučková román Žítkovské bohyně, který zachycuje příběh výjimečného rodu léčitelek  z oblasti Bílých Karpat. Kniha získala Cenu Josefa Škvoreckého. Kateřina Tučková se stala nejprodávanější českou  autorkou roku 2012.

Více informací na www.katerina-tuckova.cz

Obsah:

Nový román autorky Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele — její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice…

Hodnocení: 70 %

Zajímavá kniha, která odhaluje méně známé skutečnosti o životě na Kopanicích na moravsko-slovenském pomezí. I když je příběh fabulace je za ním mnoho bádání v archivech a odhaluje, jak to asi mohlo být. Knihu doporučuji opravdu zajímavá.

Podobné tituly:

  •  

Knihu Žítkovské bohyně přečetla a pro vás ohodnotila Beata Rechová

 

13. komnata milenek  - KRISTL, Tomáš - 90 %

 

O autorovi:

Tomáš Kristl je mladý 33 letý typický podnikatel, kteří věří v sám sebe a ve vlastní schopnosti. Tomáš je rozvedený. Svou ženu si vzal po sedmileté známosti v 25 letech. Manželství vydrželo dalších 7 let, ve kterém se narodila dcera. Manželství skončilo kvůli Tomášově nevěře se Sofií, se kterou si vytvořil paralelní vztah. Se svou druhou ženou má další dceru, která se narodila v době jeho prvního manželství.

Více informací na milenka.webnode.cz.

Obsah:

Vážíte si svého partnerského vztahu? Nechcete se potkat s nevěrou? Nebo jste již v milostném trojúhelníku zapleteni? Zajímá vás, jak myslí nevěrní muži? Na tyto a podobné otázky najdete odpověď v knize 13. komnata milenek. Kniha 13. komnata milenek autorů Sofie Králové a Tomáše Kristla je kniha inspirovaná skutečným příběhem milostného trojúhelníku. Autoři knihy zpracovali vlastní příběh nevěry a paralelního vztahu a nevěru se snaží čtenáři přiblížit ze všech úhlů pohledu a takříkajíc zevnitř vztahu.

Hodnocení: 90 %

Pár let v životě mladé atraktivní a schopné ženy může někdy znamenat tolik trápení, že by se klidně mohlo rozprostřít hned do několika životů. Velmi otevřená zpověď životem těžce zkoušené svobodné matky, jejího partnera a jejich okolí přiměje k zamyšlení a možná otevře oči těm, jež to potřebují.

Útlá kniha na dlouhý zimní večer, která určitě stojí za přečtení.

Podobné tituly:

  •  

Knihu 13. komnata milenek přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová

 

Tichošlap - LAUEROVÁ, Sylva - 80 %

 

O autorce:

Sylva Lauerová je česká spisovatelka a básnířka, která se narodila 10. června 1962 v Brně. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde získala titul doktor práv. Výkonu právnické praxe se však nikdy aktivně nevěnovala. Spolu s manželem, německým architektem, žije převážně na Seychelských ostrovech.

Její literární a umělecká tvorba osciluje mezi dvěma extrémními póly - literatura ryze komerční a projekty umělecké. V Česku debutovala velmi úspěšným erotickým románem Hračka z roku 2007. O rok později  vyšel filozoficko-religiózní rébus s andělskou tématikou Michael2007. Další román Otrok vyšel v roce 2009 a vysloužil autorce titul "nejvýstřednější" česká spisovatelka.

Literární styl S. Lauerové je velmi sugestivní, s výraznými prvky autenticity. Provokuje svou neslýchanou otevřeností a svérázným přístupem k jazyku. Bez studu hovoří o všech pocitech související s lidskou intimitou. Pravidelně publikuje v českých časopisech pro ženy a podílí se na vzniku a podpoře celé řady projektů - výstav, výtvarných happeningů či experimentálních módních show.

Obsah:

Knihy Sylvy Lauerové mají mnoho nadšených příznivců. Je o nich totiž známo, že čtenáře přímo zavalí energií ukrytou v příběhu. Ať se jim to líbí, nebo ne. Snad proto je na místě upozornění, že tento román vás opět nebude šetřit. Je ponurý, tajemný a plný tichých paradoxů našeho života. Šest dní, paralelní svět podzemí pražského metra, pět životních příběhů, které spojuje jen jedno - tiché kolíbavé kroky muže bez minulosti. Tři osudová setkání, lehce přehlédnutelná ve spěchu každodenního života. Pokud by v české literatuře existoval žánr komorního thrilleru, pak by se Tichošlap mohl stát čestným zástupcem této literární kategorie. Sylva Lauerová nabízí svým čtenářům opět něco zcela nového. Delikátní, mrazivý i lidský román. Hlavní linie příběhu je pečlivě uschována za každodenními obrazy obyčejných lidských životů - nezralé, nešťastné a samu sebe hledající Anety, zamilovaného a ambiciózního podnikatele Pavla, dominantní, úspěšné a citově okoralé galeristky Sonji a dvou starých žen. Životů, které spojuje jen jedno - přítomnost tichých kolíbavých kroků muže bez minulosti. Muže, který nemluví. Muže, který se ke spánku ukládá v temné místnosti starého činžovního domu a nekonečné hodiny tráví v prostorách pražského metra. Co v něm hledá? Co jej nutí nutí žít v paralelním světě mnoho desítek metrů pod zemí? Lauerová si ponechává svůj sugestivní a autentický literární styl, tentokrát jej však obohacuje o nový, pozvolný a temný poetizující odstín, který dává románu Tichošlap zcela osobitý ráz.

Hodnocení: 90 %

Životy obyčejných lidí by probíhaly i nadále svým rytmem, jen kdyby nepotkali jednoho dne v metru tajemnou postavu muže a jejich pohledy se nesetkaly. Od tohoto dne se z jejich životů stává drama.

Je to opravdu zajímavá a tajemná kniha s dávkou napětí.

Podobné tituly:

  •  

Knihu Tichošlap přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Hanáková