srpen 2014

Zpěv drozda - Tevis, Walter - 80%

 

O autorovi:

Americký spisovatel Walter Stone Tevis se narodil 28. 2. 1928 v San Franciscu. Když mu bylo deset let, rodina se přestěhovala do Kentucky, zatím co on musel zůstat po celý rok v sanfranciské nemocnici se srdečním zánětem. Během II. světové války pracoval jako pomocný tesař v americkém válečném námořnictvu. Po maturitě v roce 1945 pokračoval ve studiu angličtiny na univerzitě v Kentucky. Poté začal pracovat jako učitel. V letech 1965 - 1978 vyučoval angličtinu a tvůrčí psaní na univerzitě v Ohiu a pak až do své smrti se věnoval psaní. Zemřel na rakovinu 8. 8. 1984 v Richmondu ve státě Kentucky.

Walter Tevis ve svých dílech rozebírá sílu a slabiny člověka, ale i celého lidstva, využívá autobiografických prvků - ve všech dílech se objevuje motiv závislosti na návykových látkách. Prvky science fiction jsou v jeho tvorbě většinou střídmé a vedlejší, ale přesto velmi důležité. Nejznámějším dílem je román Hazardní hráč.

 

Obsah:

Autor nás uvádí do světa 25. století, světa úpadku, který předznamenává konec lidstva. Populace celé Země je složena pouze z několika miliónů lidí a lidská civilizace se postupně, ale nezadržitelně blíží ke svému konci. Ale to předbíhám. Je to příběh o společnosti poznamenané drogami, výchovou a minulostí, která už v pamětích lidí neexistuje. Do tohoto tristního světa degenerace jsme vtaženi, abychom si prošli cestu spásy. Příběhem nás bude provázet vrchol lidského génia, robot deváté generace Spofforth, který nemůže zemřít. Univerzitní profesor Paul Bentley a jeho družka Mary Lou.

 

Hodnocení: 80 %

Ve 25. století jsou lidé pomocí narkokapslí ovládnuti svými vlastními výtvory - roboty, aniž by to lidé tušili. Dlouhodobě ohlupované lidstvo, které zajímá jen sex, norkokapsle a generovaná bezduchá hudba, ani netuší, že roboti jej ovládli, myslí si, že jim roboti slouží. Je to zajímavá metafora k současné "demokracii", politikové také vznikly proto, aby sloužily lidu, přitom ale lidu vládnou a slouží pouze sami sobě. Sci-fi román z 80. let je velmi nadčasový a autor se trefuje do vývoje skutečné společnosti. Lidé už neumějí číst, ani to nepotřebují, nemají práci - takřka veškerou práci vykonávají roboti, o nic se nezajímají, jsou odcizení a k ostatním lidem zcela lhostejní. Jen hlavní hrdina se naučí číst a začne se svou přítelkyní bojovat proti systému, relativně úspěšně, ale žádný Hollywoodský happy end se nekoná.

 

Podobné tituly:

  •  Daniel H. Wilson - Rodokalypsa
  •  Orson Scott Card - Enderova hra

Knihu Zpěv drozda přečetla a pro vás ohodnotila Milada Češková

 

Vyhlídka na věčnost - Kulhánek, Jiří - 70%

 

O autorovi:

Český spisovatel, autor knih na pomezí sci-fi a fantasy Jiří Kulhánek se narodil 31. 12. 1967 v Brandýse nad Labem. V roce 1989 absolvoval SPŠS v Liberci. Od roku 1993 je členem SF&F Workshopu. Patří mezi naše současné nejprodávanější autory tohoto žánru. V roce 1996 získal román Cesta krve I. - Dobrák cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nadějné nováčky. O rok později za dílo Cesta krve II - Cynik si stejnou cenu odnesl také.

Hrdinové jeho knih mají mimořádné nadlidské schopnosti, jsou obvykle napadeni a velkou část děje stráví na útěku před masami "normálních" nepřátel. Dalším znakem Kulhankovy tvorby je spádový děj, černý humor, detailní popis vyspělé techniky. Jeho knihy jsou nabité akcí a krví.

 

Obsah:

Žijí mezi námi – známe je z televize, z rozhlasu i z novin – mluvčí. Ovšem pouze jeden z nich je pan Mluvčí, ale na toho v hromadných sdělovacích prostředcích nenarazíme. Pan Mluvčí totiž příliš nemluví, pan Mluvčí pouze vyřizuje vzkazy, a když s tím začne, slunce skryje tvář a pohřební služby přecházejí na dvojsměnný provoz. Trojsměnný.

 

Hodnocení: 70 %

Co když měl Dante pravdu a peklo opravdu existuje? A co se stane, když neopatrný smrtelník do pekla vstoupit a nedopatřením způsobí apokalypsu? Na tyto otázky najde čtenář odpověď, ale "pozor", jen pro silné povahy. Skvěle promyšlené, i když místy dost zamotané fantasy/sci-fi.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Vyhlídka na věčnost přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková