srpen 2013

Nebeský vězeň - Zafón, Carlos Ruiz  - 70%

 

O autorovi:

Carlos Ruiz Zafón je španělský prozaik katalánského původu, který se narodil 25. 9. 1964 v Barceloně, kde také prožil dětství. Navštěvoval katolickou školu Sarria. Před tím něž v roce 1994 odešel do Los Angeles, pracoval v jedné reklamní agentuře v Barceloně. Vedle psaní románů se také věnuje psaní scénářů a článků pro deník El País a La Vanguardia.

V roce 1993 vyšel jeho první román Kníže mlhy, za který získal cenu španělského nakladatelství EDEBÉ. Napsal také několik knih pro mládež. Kniha Stín větru, která vyšla v roce 2001, neupoutala ve Španělsku velkou pozornost, ale přesto se v krátké době stala bestsellerem. Jeho publikace jsou překládány do více než 20 světových jazyků.

Carlos Ruiz Zafón žije v Los Angeles a věnuje se psaní filmových scénářů.

 

Obsah:

Barcelona, 1957. Daniel Sempere a jeho přítel Fermín, hrdinové románu Stín větru, se vracejí, aby čelili největší osudové výzvě. Právě když se zdá, že život rodiny Sempereových nabírá poklidný směr, navštíví jejich knihkupectví neznámý muž, jenž svým znepokojivým chováním předznamená odhalení tajemství ukrývaného dvě desetiletí v temné paměti města. Dozvědět se pravdu znamená pro Daniela vypořádat se s vlastním nejniternějším přízrakem. V Nebeském vězni, mistrovském románu plném intrik a emocí, se opět dokonale prolínají dějové linky předchozích knih, Stínu větru a Andělské hry: okouzlení literaturou a záhady, jež skrývá pohřebiště zapomenutých knih.

 

Hodnocení: 70 %

Knihy tohoto autora mám velice ráda. Vtáhnou vás svým magickým realismem do sebe, aniž byste si toho všimli. I když bylo toto třetí pokračování ze série Pohřebiště zapomenutých knih slabší, nedá se autorovi upřít fakt, že s napětím očekáváte, jak kniha dopadne, a jen tajíte dech a v duchu se modlíte, aby se hlavnímu hrdinovi nic nestalo.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Nebeský vězeň přečetla a pro vás ohodnotila  Lenka Maňáková

 

Rybí krev - HÁJÍČEK, Jiří  - 100%

 

O autorovi:

Jiří Hájíček je český spisovatel, který se narodil 11. 9. 1967 v Českých Budějovicích. Dětství prožil ve vesnici Purkavec a v Týně nad Vltavou, kde také v letech 1981 - 1985 studoval na gymnáziu. Po maturitě studoval na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích. Po vojně chvíli pracoval v zemědělství. Současné době je bankovním úředníkem. Spolu manželkou žije v Českých Budějovicích.

Do světa literatury vstoupil v 80. letech básněmi v pořadu mladá poezie "Hledám tě v tomto městě". Knižně debutoval v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži. Po ní následovaly romány Zloději zelených koní, Dobrodruzi hlavního proudu, Selský baroko, povídkové soubory Dřevěný nůž, Fotbalové deníky. Dosud poslední román Rybí krev byl v roce 2013 oceněn Magnesii Literou Kniha roku.

Jiří Hájíček patří k proudu realistické současné literatury. Náměty čerpá především z prostředí jihočeského venkova a malého města.

 

Obsah:

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak — na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sebe samé i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysidlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem“, je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.

 

Hodnocení: 100 %

Z knihy Rybí krev jsem byla úplně nadšená. Román se čte sám. Doporučuji přečtení.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Rybí krev přečetla a pro vás ohodnotila  Veronika Bábíková