říjen 2017

Každý má svou lajnu  - DVOŘÁKOVÁ, Petra - 80%

 

O autorce:

Petra Dvořáková (1977) je česká spisovatelka a scénáristka. Maturovala na střední zdravotnické škole a poté absolvovala na FF MU v Brně obor filozofie. Debutovala knihou rozhovorů o víře Proměněný sny, za kterou získala v roce 2007 cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika. O dva roky později se na pultech objevila další kniha Já jsem hlad - příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání a cestě návratu k ženské duši. V roce 2013 vyšla její první kniha věnovaná dětem Julie mezi slovy, za kterou získala ocenění Zlatá stuha v kategorii beletrie pro mládež a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Pro Český rozhlas připravila sérii rozhlasových pohádek a pro Českou televizi řadu scénářů k pořadům pro děti a mládež. 

 

Obsah:

Sourozence Adama a Kateřinu pojí s ostatními nejen život na malém městě, společná škola a přátelství, ale především florbal. Trénují několikrát týdně a doufají ve vítězství v krajském poháru. Sportovní úspěch však zdaleka není jejich jedinou starostí. Doma to houstne, rodiče se hádají a Richardova parta volí stále drsnější praktiky. Stane se Eliška Adamovou holkou, nebo jen pomáhá Richardovým gorilám v jejich neférovém jednání? Může Richardův otec koupit jeho týmu výhru? V čem všem má prsty malá Váva? A kdo dá vítězný gól? Zahrajte si s nimi florbal a zažijete mnohem víc než jedno florbalové vítězství.

 

Hodnocení: 80%

Žádní upíři, andělé, roboti, boje, hrůzy. Obyčejný příběh obyčejných dětí odehrávající se ve škole, na florbale, doma… Kamarádství, hádky rodičů, nevraživost soupeřů, první lásky … a velké uvědomění si toho, že ne všechno je takové, jak se na první pohled zdá.

Pěkný příběh o radostech i starostech, které známe i my, si zaslouží nejen přečtení, ale především velké „O“ ve slově „obyčejný“.

 

Podobné tituly:

 

Knihu Každý má svou lajnu přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová 

 

 

Trojhra  - HOŠKOVÁ, Blanka - 60%

 

O autorce:

Autorka ženských románů Blanka Hošková se narodila 3. 9. 1967 v Brně, kde dodnes bydlí i pracuje. Je rozvedená a má jednu dceru. Psaní se věnuje již od raného mládí, kdy tvořila poezii, kterou přednášela v klubu Leitnerka. Přispívala články do časopisů pro ženy, ale po narození dcery se literárně odmlčela. K próze se opět vrátila v okamžiku, kdy si uvědomila, že její dcera dospívá a je nutné si najít nového koníčka. Za poslední tři roky vydala vlastním nákladem knihy, které se dotýkají ožehavých témat současnosti - těhotenství (Prohrané výhry), domácí násilí (Horko domácího krbu), alkoholismus (Dietnikum) nebo šikany na pracovišti (Kdo s koho). Knihy Blanky Hoškové jsou psané lehkou, čtivou formou, text má spád a příběh děj. 

 

Obsah:

Patříte mezi ty, které vyhrály v loterii a na první dobrou si našly životního partnera, se kterým prožívají spokojený a plnohodnotný partnerský život, anebo jste vybíraly tak dlouho, až jste přebraly či si dokonce nevybraly vůbec? Trojhra vypráví příběh dvou žen, jejichž povahy, způsob života i životní priority jsou diametrálně odlišné, přestože jejich náručí i srdcem prochází ve stejném období jeden a tentýž muž aneb příběh muže, jenž udržuje dva paralelní vztahy a miluje dvě ženy. Zatímco má potřebu ochraňovat křehkou květinku před nástrahami života a náladami despotického manžela, pomalu ale jistě se mu pod kůži dostává žena zcela opačného vzezření i chápání smyslu života, již kdysi bytostně miloval. Různé druhy vztahů, které, ač závratně krásné, nemusí být v životě těmi vítěznými...

 

Hodnocení: 60%

Námětem nového románu Blanky Hoškové Trojhra jsou opět partnerské vztahy. Je to příběh jednoho muže a dvou žen rozdílných povah a odlišných životních stylů. Jedna je nespokojená v manželství a touží po opravdové lásce, druhá je bývalá partnerka, které stačí být jen milenkou. Příběh je napsán stylem střídání kapitol z každodenního života jednotlivých postav. Román se mně v podstatě líbil, i když po přečtení prvních stránek jsem byla trochu zaskočena právě tím stylem.

 

Podobné tituly:

 

Knihu Trojhra přečetla a pro vás ohodnotila Ludmila Vavříková