říjen 2016

3333km k Jakubovi - BRAUNOVÁ, Petra - 100%

 

O autorce:

Petra Braunová narozena 31. 1. 1967 v Praze je česká spisovatelka. Vystudovala Střední ekonomickou školu. Kromě krátké kariéry účetní pracovala jako sekretářka, redaktorka, au-pair ve Francii a Belgii či průvodkyně Prahou. Nyní žije se třemi dětmi v Praze. Literatura je jejím koníčkem už od dětství. Často psávala články do různých časopisů. Narození nejstaršího syna Olivera ji inspirovalo k napsání první knihy Rošťák Oliver, která vyšla v roce 2003. 

 

Obsah:

Před prázdninami Mirek dostane od táty nečekanou a nevšední nabídku - dobrodružnou výpravu přes několik států, končící ve Španělsku. Je to cesta svatého Jakuba s cílem v Santiagu de Compostela. Musí se ovšem ujet 3333 km – na kole! Mirek výzvu přijme. Náročné a nepohodlné putování se nakonec pro bohémského otce i pubertálního syna stane zásadním zlomem v životě.

Hodnocení:100%

Nevšední, skutečně prožitý, životního příběh patnáctiletého Mirka, je určen čtenářům od 12 let. Možná těžké čtení pro mládež tohoto věku, možná dost dobře zachycená nelehká etapa života, ve které se může ocitnout kdokoli z dětí. Příběh plný otevřenosti, zkušeností, pokory, poznání … ve skvělém  podání spisovatelky Petry Braunové.

Kniha právem patří do seznamu „Nejlepší knihy dětem“.

Doporučuji k přečtení rovněž rodičům a prarodičům, kteří možná naleznou jiný a zajímavý úhel pohledu – pohledu dítěte vyrůstajícího v neúplné rodině.  

 

Podobné tituly:

 

Knihu 3333 km k Jakubovi přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová

 

 

Jumaroro - LAUEROVÁ, Sylva - 90%

 

O autorce:

Sylva Lauerová je česká spisovatelka a básnířka, která se narodila 10. června 1962 v Brně. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde získala titul doktor práv. Výkonu právnické praxe se však nikdy aktivně nevěnovala. Spolu s manželem, německým architektem, žije převážně na Seychelských ostrovech.

Její literární a umělecká tvorba osciluje mezi dvěma extrémními póly - literatura ryze komerční a projekty umělecké. V Česku debutovala velmi úspěšným erotickým románem Hračka z roku 2007. O rok později  vyšel filozoficko-religiózní rébus s andělskou tématikou Michael2007. Další román Otrok vyšel v roce 2009 a vysloužil autorce titul "nejvýstřednější" česká spisovatelka.

Literární styl S. Lauerové je velmi sugestivní, s výraznými prvky autenticity. Provokuje svou neslýchanou otevřeností a svérázným přístupem k jazyku. Bez studu hovoří o všech pocitech související s lidskou intimitou. Pravidelně publikuje v českých časopisech pro ženy a podílí se na vzniku a podpoře celé řady projektů - výstav, výtvarných happeningů či experimentálních módních show.

 

Obsah:

Karolína se vydává na dobrodružnou cestu do Jižní Ameriky, aniž by tušila, co přesně ji čeká. Její přítel Lukáš se nevrátil z dovolené a pátrání po jeho stopách hlavní hrdinku zavede až do brazilského deštného pralesa. V exotickém prostředí povodí amazonské delty se odehrává téměř mystický příběh s překvapivým vyvrcholením. Román Jumaroro v sobě spojuje napětí, exotiku a tajemno. S postupujícím dějem před čtenářem vyvstává spousta otázek, stupňuje se jeho představivost, zvědavost a očekávání, stejně jako pocit čehosi nepojmenovatelného, aby se mu ve finále zatajil dech, když na své otázky získá odpověď.

 

Hodnocení:90%

Napínavý, dobrodružný román s detektivní zápletkou. Lukáš se vydal sám na velmi dobrodružnou a tajuplnou cestu do Brazílie. Ze své cesty se nevrátí ve stanoveném termínu. Jeho přítelkyně Karolina, bratr Petr a rodiče  nemají od něj žádné informace, policie nemůže nic dělat. Karolina se vydává v jeho stopách na stejně dobrodružnou cestu do srdce deštného tropického pralesa v deltě Amazonky. Zde se setkává s fascinujícím exotickým světem v krásné přírodě. Život zde má úplně jiný rozměr a Karolinu tento svět úplně pohltí. Román je velmi dobře napsaný, není nudný a vzbuzuje naši zvědavost. Konec příběhu je stejný jako celá kniha, proč se Lukáš nevrátil a vrátí se aspoň Karolína?

 

Podobné tituly:

 

Knihu Jumaroro přečetla a pro vás ohodnotila Milada Češková