říjen 2014

Sedmilhář Josífek - KROLUPPEROVÁ, Daniela  - 90 - 100%

 

O autorce:

Překladatelka, novinářka a spisovatelka Daniela Krolupperová se narodila v roce 1969 v Praze. Vystudovala norštinu a finštinu na FF UK v Praze a několik let studovala také v Helsinkách a Oslu. Při studiu pracovala jako redaktorka  zahraniční redakce v tiskové agentuře ČTA. Od narození první dcery pracuje jako překladatelka ve svobodném povolání. V roce 2003 zaujala svým debutem Proč mluvíme česky, v němž na pohádkový příběh naroubovala poučení o jazyku. V podobném duchu pokračovala i při psaní dalších knih např. Draka je lepší pozdravit (2009) a Zákeřné keře (2010). Pro začínající čtenáře napsala knihy Sedmilhář Josífek (2008) a Josífkův pekelný týden (2010).

 

Obsah:

Prvňáček Josífek je malý neposlucha, rád si vymýšlí a často i lže. A ne a ne se to odnaučit. Rodiče s ním mají velké trápení, a tak se rozhodnou, že s lhaním udělají rázný konec. O jarních prázdninách Josífek prožije pekelný týden. A co si rodiče na svého sedmilháře vymysleli? Přečtěte si už sami! Veselé čtení ze života prvňáčka pro pokročilejší čtenáře.

 

Hodnocení: 90 - 100%


Velmi poučné čtení pro děti i dospělé.

Pěknou a nenásilnou formou ukazuje malým, proč není správné lhát, a rodičům zase, jak si poradit se svými ratolestmi, když na jejich dotazy, zda si očistili zuby,  vypili čaj nebo jestli si  uklidili pokoj, klidně odpovídají ano, i když to vůbec není pravda. 

Co všechno během jarních prázdnin zažije prvňáček Josífek kvůli svému lhaní? Dozvíte se v této milé knížce s bohatými ilustracemi, které vám Josífkovy zážitky přiblíží.

 

Podobné tituly:

Knihu Sedmilhář Josífek přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová

 

Selský baroko - Hájíček, Jiří - 90%

 

O autorovi:

Jiří Hájíček je český spisovatel, který se narodil 11. 9. 1967 v Českých Budějovicích. Dětství prožil ve vesnici Purkavec a v Týně nad Vltavou, kde také v letech 1981 - 1985 studoval na gymnáziu. Po maturitě studoval na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích. Po vojně chvíli pracoval v zemědělství. Současné době je bankovním úředníkem. Spolu manželkou žije v Českých Budějovicích.

Do světa literatury vstoupil v 80. letech básněmi v pořadu mladá poezie "Hledám tě v tomto městě". Knižně debutoval v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži. Po ní následovaly romány Zloději zelených koní, Dobrodruzi hlavního proudu, Selský baroko, povídkové soubory Dřevěný nůž, Fotbalové deníky. Dosud poslední román Rybí krev byl v roce 2013 oceněn Magnesii Literou Kniha roku.

Jiří Hájíček patří k proudu realistické současné literatury. Náměty čerpá především z prostředí jihočeského venkova a malého města.


Obsah:

V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, a není snad jediné, jejímž tématem by bylo období kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor generace, která vyrůstala dávno po tomto temném období selských procesů. Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice. Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost?

 

Hodnocení: 70 %

Velmi dobrá kniha, která prolomuje tabu naší historie v 50. letech 20. století a kolektivizace odehrávající se v jižních Čechách  spojené s detektivní zápletkou. Doporučuji ke čtení.

 

Podobné tituly:

Knihu Selský baroko přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková