říjen 2013

Než jsem tě poznala - Moyes, Jojo  - 70%

 

O autorce:

Jojo Moyes je anglická spisovatelka, která se narodila v roce 1969 a vyrůstala v Londýně. Než získala v roce 1992 stipendium na Londýnské univerzitě, kde vystudovala žurnalistiku, pracovala v různých oborech. Deset let se věnovala novinářské práci - psala pro britský deník The Independent a jako dopisovatelka listu Sunday Morning Post pobývala v Hong Kongu. V roce 2002 vyšla její první kniha a od té doby se psaní románů věnuje na plný úvazek. Spolu s manželem Charlesem Arthurem a třemi dětmi žije na farmě Essexu.

 

Obsah:

Louisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivní Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise… Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje.

 

Hodnocení: 70%

Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a cynického Willa, upoutaného na kolečkové křeslo a upovídanou optimistickou Louisu. Přesto je osud svede dohromady. Willova matka najme Louisu na šest měsíců jako ošetřovatelku a asistentku pro svého syna.

Příběh o lásce v té nejméně pravděpodobné podobě, vnímavý a dojemný. Přesto autorka dokázala nenapsat banální červenou knihovnu, ale příběh, který se může udát i v našem okolí. Často čteme o lidech, kteří vinou nějaké nehody skončil ten normální život a ocitli se na vozíku. Mluví pak o tom, jak těžké to bylo zvyknout si a najít smysl dalších dnů a let. Po přečtení této knihy má čtenář možnost zamyslet se nad skutečností, že někteří jedinci tento osud nepřijmou. Ne proto, že by byli slabí a neschopní zvládnout svou situaci, ale snad proto, že žili život opravdu na 100% a tento nový způsob života nechtějí, nemohou přijmout. Je to jejich volba, je to jiný příběh než příbězích "Napsáno životem".

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Než jsem tě poznala přečetla a pro vás ohodnotila  Magda Švejcarová

 

Dámská jízda s Milanem - Lecká, Iva  - 40%

 

O autorce:

Iva Lecká se narodila 1. 8. 1979 ve Frýdlantu v Čechách. Pracuje jako moderátorka ranní show pražského rádia City. Pro televizi PRIMA moderuje pořad Autománie. Spolupracuje s celou řadou deníků a internetových portálů, kde komentuje aktuální dění doma i v zahraničí. Na dráhu spisovatelky se dostala náhodou. Její prvotina Deník šílené matky aneb Ženská vydrží jako kůň vyšla v roce 2011 z popudu rozhlasových diváků. V roce 2012 se na pultech objevilo pokračování knihy, pod názvem Všechno je jednou poprvé aneb ještě jsem se nezbláznila.

 

 

Obsah:

Po svém bohatém otci má Milan geny rozsévače. Jakmile se zamiluje, ožení se, zplodí dítě, a kvůli další lásce se rozvede, aby se mohl znovu oženit, zplodit dítě... a tak pořád dokola. Milanova matka Květa je přítelkyní všech jeho bývalých manželek a společně se domluví, že musejí Milana zastavit. Milan se zachová jako špatně napravený hříšník, svým ženám zmizí v dálavách, ale převeze tím sám sebe, protože neumí zůstat sám. S nadsázkou můžeme říci, že žádná postava nedopadne špatně, ale jaká překvapení se vyrojí v závěru románu, prozrazovat nebudeme, protože to je to pravé koření Dámské jízdy s Milanem.

 

Hodnocení: 40 %

Humoristický román o jednom muži, několika jeho exmanželkách a dětech a hlavně o jeho matce, která na rozdíl od nezodpovědného syna, se snaží udržet dobré rodinné vztahy se všemi. Chce vytrestat syna a tak se snachami vymyslí úžasný plán, který je ovšem vyzrazen a všechno dopadne úplně jinak. Od této knihy jsem očekávala, že děj bude mít větší spád a víc se pobavím, ale nějak jsem  ztrácela přehled, kdo je vlastně kdo.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Dámská jízda s Milanem přečetla a pro vás ohodnotila  Ludmila Vavříková