prosinec 2017

Marie a Magdalény - HORŇÁKOVÁ-CIVADE, Lenka - 85%

 

O autorce:

Lenka Horňáková-Civade se narodila v roce 1971 v Prostějově. Absolvovala gymnázium a poté Vysokou školu ekonomickou v Praze a také několik semestrů na FF UK v Praze. Usadila se ve Francii, kde další rok studovala ekonomii. Začala navštěvovat ateliér s modelem a hodiny anatomie na Beaux Art v Paříži a soukromé hodiny malby a kresby. Vystudovala výtvarné umění na Sorboně, plně se věnuje kresbě a malbě, pořádání výstav a příležitostně publikuje články v časopise Ateliér. Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v USA, Austrálii, Německu, Belgii, ale i v České republice. V roce 2010 vyšla její první kniha Provance jako sen, poté následovaly další Lanýže (2011), Prioritaire Praha-Paříž (2013), Pohlednice z kaváren (2015) a Marie a Magdalény (2017). 
 

Obsah:

Román české autorky vyznamenaný francouzskými literárními cenami! Nestává se moc často, aby se český literát prosadil v cizině a už vůbec ne, aby se prosadil tvorbou v adoptovaném jazyce. Stalo se tak v případě české malířky a doposud česky píšící autorky Lenky Horňákové-Civade, která po více než dvaceti letech života ve Francii vydala svou francouzskou prvotinu. O tom, že i svým druhým, i když ne mateřským jazykem vládne autorka bravurně, svědčí fakt, že krátce poté, co román ve Francii vyšel, se ocitl na seznamu titulů, z nichž byl na podzim vybírán laureát významné francouzské literární ceny – Prix Renaudot. Oceněn pak byl Prix Renaudot des Lycéens a několika dalšími francouzskými literárními cenami, kladně je přijímán jak kritikou, tak čtenáři. Jakožto francouzsky píšící Češka bude v březnu 2017 hostem Francouzského institutu a v rámci frankofonie představí svou knihu v Praze i dalších městech v Čechách a na Moravě. Magdaléna, Libuše, Eva... jedna rodová linie a stejný osud: všechny vyrůstají bez otce. Magdaléna zažila nacistickou okupaci, Libušino dětství, rámované kolektivizací, končí za okupace vojsky Varšavské smlouvy, Eva je dítětem normalizace. A jedna po druhé svým osobitým způsobem vypráví o lásce, o naději, o světle v temnotách a o vnitřním zdroji síly, která každé z nich umožní nést hlavu vztyčenou navzdory nepřízni osudu i historie. A jedna po druhé vypráví i o Marii, jejich matce, babičce a prababičce, která jako archetypální ženské božstvo onu sílu opatruje a šíří. Lenka Horňáková-Civade pevným, a přitom křehkým, průzračným a zpěvným stylem prostřednictvím svých hrdinek vystavěla rodinnou ságu, příběh jedné rodiny, navzdory tragickým okolnostem velmi prostý, navzdory velké historii velmi všední a navzdory obyčejnosti velmi silný.

 

Hodnocení: 85%

Nenápadně silný příběh o rodinném „prokletí“ žen v průběhu jednoho století. Jak dobové události zasáhnou do normálního života babiček, matek, dcer a následky si hrdě a statečně nesou celou život. Škoda, že kniha nebyl delší.

 

Podobné tituly:

  •     Hana -  Alena Mornaštajnová
  •     Druhý život Marýny G. - Vladimíra Klimecká

Knihu Marie a Magdalény přečetla a pro vás ohodnotila Jitka Štípská

 
 
 

Praha v srdci: 189 příběhů města a lidí - FUČÍKOVÁ, Renáta - 80%

 

O autorce:

 
Renáta Fučíková (1964) je česká ilustrátorka dětských knih a tvůrkyně autorských obrazových knih, které sama píše. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér ilustrace a užité grafiky. Vytvořila pět předloh poštovních známek a dva dětské programy pro Národní divadlo v Praze. Pravidelně vystavuje buď sama, nebo s klubem ilustrátorů dětské knihy, na jehož vedení se několik podílela. Je držitelkou mnoha národních i mezinárodních ocenění např. Zlaté stuhy (za nejlepší ilustrace k dětské literatuře), Ceny nakladatelství Albatros za rok 2007. Získala druhé místo v soutěži Nejkrásnější kniha roku 1997 nebo zápis na čestnou listinu IBBY 1998 za ilustrace ke knize Vyprávění ze Starého zákona. Více informací na www.renatafucikova.cz 
 
 

Obsah:

Praha v srdci, to je 189 příběhů, které se v Praze odehrály v průběhu posledních dvou set let. Ukazují, že nedávná minulost je stejně dramatická a spletitá jako ta středověká. Obyvateli Prahy byli Franz Kafka, Jaroslav Seifert, Bohumil Hrabal, Jaroslav Hašek, Jan Patočka, Jiří Dienstbier i Václav Havel. Prahou pochodovala okupační vojska, v Praze Vinohradech se bojovalo o rozhlas, v Praze Kobylisích byli popravováni čeští vlastenci, v Praze Ruzyni zadržováni disidenti, v Praze byl spáchán atentát na říšského protektora. A kdysi průmyslové čtvrti jako Smíchov, Karlín a Libeň psaly historii průmyslového věku, kdy se bída snoubila s úspěchem, pokrokem i nadějí na lepší zítřky. Praha v srdci není vyčerpávající historickou studií, je však jedinečným výtvarně-literárním vyjádřením uznávané autorky, která miluje své město.

 

Hodnocení: 80%

Originální historický místopis 19. a 20. století, který přibližuje historii města a osudy lidí pomocí krátkých příběhů a komiksových výjevů. Kniha se nevěnuje pouze historickému centru města, ale i okrajovým čtvrtím. Celou knihu krásně doplňuje výtvarné zpracování. 

 

Podobné tituly:

  •     
  •    

Knihu Praha v srdci přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Kundratová