prosinec 2015

První dojmy - LOVETT, Charlie  - 70%

 

O autorovi:

Americký spisovatel Charlii Lovett se narodil v roce 1962 ve Winston-Salem v Severní Karolíně do rodiny profesora angličtiny. Po ukončení studia na Davidson College si v roce 1984 se svou první ženou otevřel antikvariát. Přibližně ve stejné době začal sbírat knihy a materiál týkající se Lewise Carrola, autora knihy Alenka v říši divů. O něm publikoval pět knih a nespočet článků. Ch. Lovett byl prezidentem Lewiss Carrol společnosti v Severní Americe.

Více informací na https://charlielowett.com.

 

 

Obsah:

„Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek?“ Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století. Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku – a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky. Podobně jako v úspěšném Dobrodružství milovníka knih vypráví Charlie Lovett úchvatný příběh o lásce a literárních záhadách, který si vychutnají nejen obdivovatelé a obdivovatelky Jane Austenové, ale všichni ti, kdo propadli vášni zvané čtení

 

 

Hodnocení: 70%

Oproti autorově první knize Dobrodružství milovníka knih, kde se prolínala doba Shakespearova se současností, se v Prvních dojmech prolíná doba Jane Austenové se současností. Kniha je vtipná, napínavá a trošku i detektivní.

 

 

Podobné tituly:

Knihu První dojmy přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

 
 
 

Pod sněhem - SOUKUPOVÁ, Petra  - 80%

 

O autorce:

Petra Soukupová se narodila v roce 1982. Na FAMU vystudovala scenáristiku a dramaturgii. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a na Cenu Magnesia Litera. Za scénář k povídce Na krátko získala třetí místo v soutěži Cena Sazky. Její druhá kniha Zmizet byla také nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 se stala Knihou roku v soutěži Magnesia Litera. Knihy P. Soukupové jsou přeloženy do slovinštiny, italštiny a polštiny. Je spolu scénáristkou sitkomu Comeback a v současné době pracuje jako jedna z dramaturgů seriálu Ulice.

 

 

Obsah:

Petra Soukupová znovu dokazuje, že je právem považována za jednu z nejvýraznějších autorek současné české literatury. Zdánlivě běžná situace: Tři sestry nasedají jednoho zimního dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu narozenin svého otce. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a tabletem, Kristýna s kocovinou. V jednom autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace a sedmimístné Volvo XC se tak už po několika kilometrech jízdy mění v napěchovaný papiňák, který každou chvíli hrozí výbuchem. A to ještě žádná ze sester netuší, že další drama je čeká v domě rodičů. V rodinných vztazích a na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů, dávných zážitků a frustrací s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata. Autorčin typický způsob vyprávění s předstíranou ledabylostí a neokázale podtrhuje autenticitu příběhu a vtahuje do něj čtenáře natolik, že se sám stává jedním z pasažérů auta jedoucího na rodinnou oslavu.

 

Hodnocení: 80%


Další super knížka od naší autorky Petry Soukupové nás zavadí na společnou cestu tří dospělých sester k rodičům. Autorka velmi dobře vykreslila postavy a situace, které vás okamžitě vtáhnou do děje. Při čtení knihy jsem si připadala, jako kdybych tam byla já sama se svými sestrami. Knihu doporučuji k přečtení zejména všem, kdo mají dvě sestry:-) 

 

Podobné tituly:

Knihu Pod sněhem přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková