prosinec 2014

Ostrov v Ptačí ulici - ORLEV, Uri  - 100%

 

O autorovi:

Uri Orlev vlastním jménem Jerzy Henryk Orlowski, narozený 24. 2. 1931 ve Varšavě je izraelský dětský spisovatel a polský překladatel. Během II. světové války žil ve varšavském ghettu a po smrti matky byl poslán  do koncentračního tábora Bergen-Bilsen. Po válce se vrátil do Izraele a věnuje se psaní dětských knih. Od roku 1976 vydal více než 30 knih, které často obsahují životopisné prvky. Jeho knihy byly přeloženy do 36 světových jazyků. V roce 1996 mu byla udělena mezinárodní cena Hans Christian Andersen, která je nejvyšším oceněním pro spisovatele a ilustrátory dětských knih.

Obsah:

Jedna z nejslavnějších knih pro děti a mládež s tematikou války a holocaustu. V řadě evropských zemí povinná četba. Vyšlo v 36 jazycích. Ale především strhující příběh. Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce, během nichž dojde k mnoha událostem bezpočtu překvapení. Kniha čtenáře strhne svou přímočarostí a upřímností. Budou ji číst napjatě a se zatajeným dechem. Od držitele ceny H. Ch. Andersena.

 

Hodnocení: 100%


Dvanáctiletý chlapec Alex se sám ukrývá ve vybombardovaném ghettu ve Varšavě a čeká na svého otce, kterého odvedli vojáci. Z úkrytu sleduje svět za zdí, svět lidí, kteří nejsou Židé. Jednoho dne se dokonce do jejich světa vydá…

V běžných situacích, které my zkrátka jen prožíváme, musí Alex neustále přemýšlet a vyhodnocovat, co může a musí udělat, a co v žádném případě udělat nesmí, aby v podstatě v beznadějné situaci přežil. Přátelství bílé myšky a naděje, že si pro něj tatínek přijde, ho provází několikaměsíčním obdobím, ve kterém smrt číhá na každém kroku.

Příběh o vážných věcech se čte, díky tomu, jak je napsán, neobyčejně lehce. Dává nám tak větší prostor k zamyšlení a uvědomění si, jak „bezstarostný“ život žijeme.

V postavě Alexe autor ztvárnil sám sebe a jeho příběh je s drobnými rozdíly příběhem autora samotného.

 

Podobné tituly:

Knihu Ostrov v Ptačí ulici přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová

 

 

Dovolená s tátou - HELDT, Dora  - 60%

 

O autorce:

Německá spisovatelka Dora Heldt, vlastním jménem Bärbel Schmist se narodila 10. 11. 1961  v Sylt. Po studiu pracovala v knihkupectví Bonn-Bad Godesbergu a později v knihkupectví v Koblenz a Cuxhaven. Od roku 1992 je zástupce vydavatele. Spolu s rodinou žije v Hamburku. V roce 2006 vyšel její první román Bez lásky pod pseudonymem Dora Heldt, což je jméno její zesnulé babičky. Román Dovolená s tátou se v létě 2009 dočkal filmového zpracování televizí ZDF. Překlad románu byl publikován kromě ČR také ve Španělsku a Litvě.

Obsah:

Měla to vlastně být příjemná pracovní dovolená. Kristina se chystá strávit několik dní na ostrově Norderney a pomáhat přítelkyni při renovaci restaurace a penzionu. Jen nerada se podvolí matčinu přání, aby s sebou vzala otce, protože ví, že s ním není snadné vyjít. Musí mít vždy poslední slovo, ale zapomíná, že Kristina i její přítelkyně jsou již dávno dospělé a chová se k nim, jakoby sotva prošly pubertou. Kristina svého otce miluje, ví, že to s ní myslí dobře, ale někdy je těžké to překonat. Už cestou ji přivádí téměř na pokraj nervového zhroucení a navíc se hned po příjezdu na ostrov ujímá řízení rekonstrukce penzionu. Kristinu ale čekají mnohem horší chvíle. Táta se seznámí s reportérem, jenž si okamžitě získá jeho sympatie. Připadá mu tedy naprosto v pořádku, že se novinář po uši zamiluje do jeho dcery a neúnavně ji obletuje. Mnohem nebezpečnější mu připadá Johann, který Kristinu vyvádí z míry pohledem svých hnědých laních očí. Táta nepochybuje o tom, že tenhle nový host penzionu je sňatkový podvodník, po němž policie pátrá na ostrovech v Severním moři. Za pomoci trojice přátel se ho pokusí usvědčit… Dora Heldt si tímto humorným a lidským příběhem určitě získá srdce mnoha dcer a otců. Svému otci udělá radost zcela určitě.

 

Hodnocení: 60%

Jedná se o velmi milý a vtipný román (oddechovka), který jsem si půjčila ze zvědavosti na doporučení jedné čtenářky a vůbec jsem nelitovala. Přečetla jsem jej za jeden večer a to proto, že jsem se prostě musela dozvědět, jak to všechno dopadne.
 

 

Podobné tituly:

Knihu Dovolená s tátou přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková