listopad 2017

Muž, který viděl démona  - JILÍK, Jiří - 70%

 

O autorovi:

Jiří Jilík je český spisovatel, novinář, publicista a folklorista ze Slovácka, který se narodil 16. 11. 1945 v Praze. Od šesti let žil v Kunovicích, kam se rozhodl vrátil jeho otec Fanek Jilík, umělecký knihvazač a autor knížek o slováckých dětech. J. Jilík absolvoval pedagogickou a filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Deset let učil český jazyk a dějepis na Základní škole ve Vlčnově. Tato obec mu učarovala a dodnes se podílí na organizaci Jízdy králů. Poté přešel k žurnalistice. Do roku 2007 pracoval pro Slovácké noviny, psal také pro Malovaný kraj. Je spoluzakladatelem Historické společnosti Starý Velehrad a Expedice Chřiby. Vlastní nakladatelství Veligrad, které se specializuje na regionální literaturu. J. Jilík je členem Syndikátu novinářů ČR a Klubu autorů literatury faktu. Za svou literární tvorbu obdržel několik cen, např. Cenu za publicistickou a literární tvorbu PRO AMICIS MUSAE (2014), Cenu Petra Jilemnického (2014) za knihu Žítkovské čarování nebo Cenu Miroslava Ivanova (2008) v regionální sekci za knihy Záhadná jízda králů, U zlaté koruny. 
 

Obsah:

Místnost zahalila neproniknutelná tma. Pes přestal řičet. Něco se jej dotklo a vzápětí na paži pocítil ledové sevření. Ze rtů mu unikl pronikavý jekot. Mráz rozlévající se po paži působil bolest vystřelující nahoru do ramene a vybíhající až k srdci. Tma se začala měnit, prosvětlovala se, řídla. Na jejím rozhraní se pohnul bledý oválný tvar. Tvář! Zplihlé dlouhé tmavé vlasy rámovaly v loknách po obou stranách propadlé tváře, tenké rty odhalující žluté zuby. Obrovské a kulaté oči, studené a křišťálově jasné se otvíraly jako díry do bezedné propasti za hranicí reality, jako doširoka se rozevírající brána zvoucí jej dále. Udiveně vnímal, jak se naklání stále blíž... Náhle si uvědomil, že shlíží odněkud z prostoru z velké výšky skrze neexistující střechu domečku na vlastní ležící tělo obklopené modrou aurou. Rotoval na okraji věčnosti bez tíže, poháněný erupcemi závratí, brzděný těžkým tlakem na hrudi působícím odspodu a suplujícím přitažlivost. Kniha Muž, který viděl démona vypráví příběhy lidí, kteří se setkali s tajemnými, často obtížně vysvětlitelnými jevy. Zavítáme s nimi na místa, kde působí temné síly, zjevují se přízraky, lidově řečeno straší. Navštívíme zámek v Březolupech, majestátní hrad Buchlov nebo sousední pohřební kapli Barborka na vrchu Modla. Přiblížíme si také osudy jedinců, kteří zasvětili svůj život objasňování dávných historických záhad. Budeme spolu s nimi pátrat po hrobě praotce Čecha, věrozvěsta Metoděje, ale i tajemné minulosti zvonu z Nivnice. Vydejte se spolu s autory Jiřím Jilíkem a Bořkem Žižlavským po stopách dosud nevysvětlených záhad. Věřte, že to bude stát za to!

 

Hodnocení: 70%

Příjemné čtení o záhadách na Slovácku. Autor poutavě popisuje podivnosti, které se dějí na místech, které každý někdy navštívil. Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o regionální příběhy. 

 

Podobné tituly:

  •     Záhadná jízda králů - Jiří Jilík
  •     Žítkovské čarování - Jiří Jilík

Knihu Muž, který viděl démona přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Kundratová

 
 

 

Noc v Central Parku  - MUSSO, Guillaume - 90%

 

O autorovi:

Guillaume Musso je francouzský spisovatel, který se narodil v roce 1974 v městečku Antibes na jihu Francie. V devatenácti letech odjel do Ameriky, kde se živil jako prodavač zmrzliny. Pobýval na ubytovně, kde se setkal s dělníky různých národností. Tyto zážitky se staly zdrojem inspirace pro jeho literární tvorbu. Po návratu do Francie získal titul z ekonomie a učil na středních školách, začal se naplno věnovat psaní. Jeho knihy byly přeloženy do 34 jazyků. 

 

Obsah:

New York, osm hodin ráno. Alice, mladá pařížská policistka, a Gabriel, americký jazzový pianista, se spolu probudí připoutaní jeden ke druhému na lavičce v Central Parku. Neznají se a ani si nevzpomínají, že by se někdy potkali. Předešlý večer trávila Alice s kamarádkami na Champs-Élysées a Gabriel hrál na piano v dublinském klubu. Prvotní šok střídají otázky. Jak se mohli ocitnout v Central Parku, když pouhý večer předtím byli každý jinde? Kde se vzala krev na Alicině košili a čí je? Proč chybí kulka v její zbrani? Aby pochopili, co se vlastně stalo, musí spojit svoje síly a pátrat. Pravda, kterou odhalí, naprosto změní jejich dosavadní životy... Napjaté očekávání vás zcela pohltí a donutí číst až do mistrovsky vypointovaného konce!

 

Hodnocení: 90%

Vzrušující román, který má rychlý spád plný jednoho překvapení za druhým a samozřejmě velice nečekaný konec. Je to kniha, od které se nadá odtrhnout. Určitě doporučuji ke čtení. 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Noc v Central Parku přečetla a pro vás ohodnotila Marta Gašpárková