listopad 2016

Jak nemít na pikniku o jeden sendvič miň - WHITTON, Hana - 80%

 

O autorce:

Hana Parkánová-Whitton se narodila v roce 1950 v Praze. Vystudovala na Univerzitě Karlově obor čeština a angličtina, poté pracovala 25 let v nakladatelstvích, naposledy jako šéfredaktorka Knižního klubu. Kromě toho se věnuje překládání a vlastní literární tvorbě. Po roce 1989 hodně cestovala, navštívila Čínu a Thajsko. V roce 2001 se provdala za Angličana a žije převážně ve Velké Británii. Založila si vlastní literární agenturu, spolupracuje např. s Českým rozhlasem na pořadech o Velké Británii. 

 

Obsah:

Řekne-li se v Anglii o někom, že má na pikniku o jeden sendvič míň, znamená to, že je dotyčný excentrik, který to nemá v hlavě zcela v pořádku. Podobné rčení se jistě hodí na manželskou dvojici, která se přistěhuje do Kingstonu, malebné vísky nedaleko Oxfordu, kde už nějakou dobu žije Češka Hana se svým anglickým manželem Williamem. Ti se mezitím po létech konečně zařadili téměř mezi starousedlíky, a tak se zájmem sledují nelehké sžívání nových přistěhovalců s tradičním a poněkud konzervativním Kingstonem. A ani tentokrát není o dramatické situace a barvité příhody nouze!

Hodnocení:80%

Autorka popisuje s humorem život v anglické konzervativní vísce a příhody jejich obyvatel – starousedlíků i nově přistěhovaných.

 

Podobné tituly:

  •  Jak si vypěstovat na anglické zahrádce českého trpaslíka - Hana Whitton
  •  Jak se po anglicku vytratit v Anglii - Hana Whitton
  •  Moje anglická babička - Hana Whitton
  •  Kingston? Přece nalevo od Oxfordu - Hana Whitton

Knihu Jak nemít na pikniku o jeden sendvič miň přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Koláčková

 
 
 

Standa a dům hrůzy - GOLDFLAM, Arnošt - 100%

 

O autorovi:

Arnošt Goldflam je český herec, dramatik, režisér, pedagog a dětský spisovatel, který se narodil 22. 9. 1946 v Brně v židovské rodině. Po maturitě na Střední všeobecné vzdělávací škole, studoval dva semestry na medicíně. Poté pracoval jako slévač, jádrař a rozpočtář v Královopolské. Následovalo studiu na JAMU. Po studiu působil v brněnských divadlech Večerní Brno a DivadloX. V letech 1978-1993 účinkoval v HaDivadle. V 80. letech  začal být obsazován do malých filmových a televizních rolí, známí je rolí Arnošta z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag nebo postavou Lustiga z pohádky Lotrando a Zubejda. V současné době režíruje divadelní hry a učí na JAMU a DAMU. V roce 2007 byl jmenován profesorem oboru dramatická umění. 

 

Obsah:

Známý herec a režisér, autor více než 50 divadelních her a několika knižních titulů pro dospělé, přichází letos už s třetí knížkou určenou dětem. Zatímco v jeho nejúspěšnější pohádkové knize s výmluvným názvem Tatínek není k zahození (obdržel za ni prestižní cenu Magnesia LITERA - za nejlepší knihu pro děti a mládež roku 2005), stejně tak jako v jejím volném pokračování s názvem Tatínek 002 (tato kniha obdržela Sukovu cenu udělovanou malými čtenáři nejoblíbenější knížce Noci s Andersenem), zachraňuje rodinu z prekérních situací odvážný tatínek, v nejnovějším hororovém příběhu je hlavním hrdinou chlapec Standa a jeho dva malí kamarádi. Autor vychází nejen ze své obliby uvedeného žánru, ale také ze zkušenosti, že děti se při sledování napínavých příběhů občas rády bojí. Kolik toho strachu musejí překonat sami knižní hrdinové a jejich rodiče, to se čtenáři dozví při čtení také z originálních ilustrací Lucie Lomové.

 

Hodnocení:100%

Mile hrůzostrašný příběh z naší doby, ve kterém jsme správně napnuti od začátku až do konce. V laskavém podání Arnošta Goldflama se sice pohybujeme v domě s hrůzostrašnými nájemníky, kteří všem ostatním usilují o život, ale obejdeme se bez zbytečné surovosti, což v dnešní době oceňuji především. Úžasné čtení pro celou rodinu! Kniha je velmi útlá, a tudíž vhodná i pro čtenáře, kteří knihy do školy vybírají dle tloušťky. V pouhých 93 stranách naleznou pěkný příběh s vydařenými ilustracemi Lucie Lomové. 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Standa a dům hrůzy přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová