listopad 2015

Babička pozdravuje a omlouvá se - BACKMAN, Fredrik  - 80%

 

O autorovi:

Fredrik Backman narozený 2. 6. 1981 ve Stockholmu je švédský spisovatel a blogger. Pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Po úspěšné prvotině Muž jménem Ove vyšel v roce 2012 román Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě a o rok později román Babička pozdravuje a omlouvá se. Román Muž jménem Ove dosáhl jenom ve Švédsku prodejnosti 600 000 výtisků a práva k románu byla prodána do dvaceti pěti zemí. Chystá se také filmové zpracování knihy, které by mělo mít premiéru v prosinci 2015. 

 

 

Obsah:

Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie. Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyspělá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je ohromně čilá, i když tím myslí, že jim přijde bláznivá. Elsa je jiná než ostatní. Nemá jiné kamarády než babičku, ale jí to nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou. Jenže i v nejkrásnějších pohádkách se občas objeví zlý drak a do boje proti nepříteli se musí Elsa vydat úplně sama. Má totiž doručit tajemný dopis a adresátovi vyřídit, že se babička omlouvá a pozdravuje. Netuší, že v rukou drží klíč k největšímu a nejdůležitějšímu dobrodružství, které se kdy v říši fantazie odehrálo. Román Babička pozdravuje a omlouvá se je psaný se stejnou lehkostí, jako Backmanův Muž jménem Ove, ale zároveň je i dojemný a vzrušující.

 

 

Hodnocení: 80%

Kniha mě zaujala nejdříve obálkou, pak názvem a nakonec anotací. Příběh vypráví o vztahu babičky a vnučky, který přetrhne babiččina smrt. Ale smrtí to pro vnučku nekončí. Babička jí uchystala "cestu za pokladem", na které to nebude mít vůbec lehké. V knize se prolíná smutek i radost souběžně. Od knihy se téměř nedá odtrhnout.
 

 

Podobné tituly:

Knihu Babička pozdravuje a omlouvá se přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

 
 

 

 

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku - HÁJÍČEK, Jiří  - 70%

 

O autorovi:

Jiří Hájíček je český spisovatel, který se narodil 11. 9. 1967 v Českých Budějovicích. Dětství prožil ve vesnici Purkavec a v Týně nad Vltavou, kde také v letech 1981 - 1985 studoval na gymnáziu. Po maturitě studoval na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích. Po vojně chvíli pracoval v zemědělství. Současné době je bankovním úředníkem. Spolu manželkou žije v Českých Budějovicích.

Do světa literatury vstoupil v 80. letech básněmi v pořadu mladá poezie "Hledám tě v tomto městě". Knižně debutoval v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži. Po ní následovaly romány Zloději zelených koní, Dobrodruzi hlavního proudu, Selský baroko, povídkové soubory Dřevěný nůž, Fotbalové deníky. Dosud poslední román Rybí krev byl v roce 2013 oceněn Magnesii Literou Kniha roku.

Jiří Hájíček patří k proudu realistické současné literatury. Náměty čerpá především z prostředí jihočeského venkova a malého města.

 

Obsah:

Dějištěm sedmnácti povídek, které autor napsal v průběhu let 1995—2014, je jihočeský venkov. Většina příběhů z tohoto povídkového výboru jsou všednodenní lidská mikrodramata, někdy jde více o zachycení nálady a atmosféry, jindy o odvyprávění příběhu nebo o záznam životního pocitu či zkušenosti. Čtenář tak v textech objeví podzim v krajině, jaro a kvetoucí trávy, žhavé léto, vánoční příběhy i povídky o vesnickém fotbale. V několika povídkách se Hájíček dotýká témat, ke kterým se později vrátil ve svých románech. Autor záměrně nezakrývá jistý odér regionálnosti, naopak jej používá jako koření a ozvláštnění obecně lidských příběhů. Neokázalost, pokud jde o styl, literární hrdiny i příběhy samotné, důvěrná znalost venkovského prostředí, vykreslení atmosféry — to jsou hlavní atributy Hájíčkova psaní. Návraty k realismu a přímočarému vyprávění jako by u autora nebyly otázkou volby, ale nutnosti či samozřejmosti vyplývající z témat a samotné podstaty a poslání jeho próz. Povídkový výbor Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku dotváří obraz Jiřího Hájíčka jako autora vesnických románů a doplňuje tak jeho dosavadní prozaické dílo.

 

Hodnocení: 70%

Kniha tvořená souborem povídek, které vznikly v letech 1995 - 2013 nás opět zavádí do krajiny jižních Čech zhruba do 80. let minulého století. Kniha je příjemným čtením o životě lidí nebo jednotlivých stavení taková kronika místa. Ovšem více se mi líbily autorovy předešlé romány Rybí krev a Selský baroko. 
 

 

Podobné tituly:

  •  další knihy autora

 

Knihu Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková