listopad 2014

Červená stuha - TETZNER, Annika  - 90%

 

O autorce:

Izraelská spisovatelka, malířka a ilustrátorka Annika Tetzner se narodila v Praze, během druhé světové války prošla terezínským ghettem a přežila koncentrační tábor Birkenau.

Tvorba A. Tetzner je známá po celém světě. Její dílo je zastoupeno ve sbírkách po celém světě -  USA, Nizozemí, Norsko, Izrael. V souvislosti s vydání knihy se v Židovském muzeu v Praze konala výstava dětských knih "The Red Ribbon".

Více informací na https://annikatetzner.com

 

Obsah:

Červená stuha je soubor tří povídek, v nichž autorka zprostředkovává vlastní zkušenost malého dítěte v terezínském ghettu. Příběhy viděné dětskýma očima a vyprávěné dětským jazykem jsou určeny především malým čtenářům, ale působivý text osloví i dospělé. Povídky jsou doslova postaveny na obrazech – ze slov i výtvarných. Vedle obrazů hladu, strachu, smutku tu stojí zážitky blízkosti, radosti a malých vítězství.

 

Hodnocení: 90%


Poetický vlídný příběh na jedno odpoledne z nevlídného prostředí terezínského ghetta nejen o dětech, nejen pro děti.

Bohaté a krásné ilustrace vyprávějí děj spolu s hlavní hrdinkou – malou židovskou holčičkou – která v ghettu často zažívá samotu, hlad, strach, ale také pocit lásky a bezpečí, který rodiče pro své děti dovedli vytvořit i na takovémto místě. 

 

Podobné tituly:

Knihu Červená stuha přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová

 

 

 

Digitální demence - SPITZER, Manfred  - 100%

 

O autorovi:

Manfred Spitzer (27. 5. 1958 v Lengfeld) je německý psychiatr a psycholog. Vystudoval současně medicínu, filozofii a psychologii na univerzitě ve Freiburgu. V letech 1990 -  1997 působil v Psychiatrické fakultní nemocnici v Heidelbergu jako vedoucí lékař. Dvakrát byl hostujícím profesorem na Harvardově univerzitě. Od roku 1998 je ředitelem psychiatrické Fakultní nemocnice v Ulmu a vedoucí Centra pro výzkum učení a neurologie. Spitzer je jedním nejvýznamnějších německých badatelů v oblasti neurologie. Nikdo jiný nedokáže zprostředkovat vědecké výsledky zábavnou formou.

 

Obsah:

Digitální média — počítače, smartphony, herní konzoly a v neposlední řadě i televize — nám mění život. V USA dnes mladiství věnují digitálním médiím více času — alespoň sedm a půl hodiny denně — než spánku. To vyplývá z reprezentativní studie, provedené na vzorku více než dvou tisíců dětí a mladistvých ve věku od osmi do osmnácti let. Základy naší civilizace jsou ohroženy. Vyklikáváme si mozek z hlavy. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer. Výsledky výzkumů, které zmiňuje, jsou alarmující. Na digitálních médiích vzniká závislost. V dlouhodobém horizontu poškozují tělo a především mysl. Jakmile přestaneme vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje odumírají, ty nové nepřežijí, protože jich není třeba. U dětí a mladistvých dramaticky klesá vinou digitálních médií schopnost učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí a úpadek společnosti. Spitzer ukazuje obavy, jež tento vývoj vzbuzuje, a vybízí k omezení konzumního způsobu života, především u dětí, abychom zabránili digitální demenci. V Německu i anglosaském světě vzbudila kniha značný ohlas mimo jiné i ze strany rodičů a pedagogů, nicméně reakce odborné veřejnosti byly dosti kontroverzní.

 

Hodnocení: 100%

Knihu Digitální demence bych doporučila všem, ať už digitální média používají či nikoliv. Pro ty, kdo je užívají bude jistě podmětná v tom, aby se zamysleli sami nad sebou a svým zdravím. A pro ty druhé bude znamenat zjištění, že vlastně o nic nepřicházejí, když se mediální problematice vyhýbají. Pro mě samotnou přečtení této knihy znamená uvědomění si vlastní závislosti na mediích a zvýšení snahy  se z této závislosti vymanit. Snad se mi to podaří i díky tipům uvedených  v knize, jak s tím bojovat.
 

 

Podobné tituly:

Knihu Digitální demence přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková