leden - únor 2018

Deník kastelána - BOČEK, Evžen - 85%

 

O autorovi:

Současný kastelán milotického zámku Evžen Boček se narodil 6. října 1966 v Kyjově. V Kyjově - Boršově navštěvoval malotřídku a později pokračoval na ZŠ Komenského v Kyjově. Maturitní zkoušku složil na Gymnáziu Kyjov. Posléze pokračoval ve studiu na dnešní Masarykově univerzitě v Brně na vojenské katedře. Po studiu pracoval jako učitel na Základní škole u Červených domků v Hodoníně.
 

Obsah:

Deník kastelána vyšel před patnácti lety jako prvotina Jana Bittnera. Dnes lze již říct, že skutečné jméno, k němuž se váží také veleúspěšné humoristické knihy Poslední aristokratka (2012) a Aristokratka ve varu (2013), je Evžen Boček (1966). Zatímco v těchto dvou titulech šlo autorovi především o pobavení čtenáře (Cena Miloslava Švandrlíka za nejvtipnější knihu roku), jeho prvotina je z jiného řečiště, ačkoliv kulisy jsou stejné, tedy zámecké. Deníkový příběh kastelána chytí čtenáře okamžitě. Hrdina knihy se znechucením opustí velkoměsto a zamíří na venkov, aby našel ztracený smysl života a zachránil své manželství. Zámek ho však od počátku zaskočí — odkrývá se jako místo dávných i současných příběhů, dramat a nečekaných setkání. Tajemné síly prosáknou do života celé jeho rodiny. Je lidský rozum dostačující zbraní, nebo jsou věci mezi nebem a zemí, s nimiž je třeba se smířit? Kastelán možná nenajde, co hledá, možná nezíská, co si přeje, a možná nic není, jak si představoval. Pobyt ve zdech mysteriózního zámku mu však odhalí podobu života, o níž dříve neměl nejmenšího tušení.

 

Hodnocení: 85%

Pan Boček, kastelán ze zámku v Miloticích, je autorem velmi úspěšných humoristických románů, Poslední aristokratka, Aristokratka na koni a Aristokratka ve varu. Tato jeho prvotina je z jiného soudku.

Hlavní hrdina knihy opustí velkoměsto a odchází na venkov, aby našel ztracený klid a smysl života, aby snad i zachránil své manželství, které se ocitlo v krizi. Zámek ho však od počátku zaskočí svou magičností, odkrývá se jako místo plné dávných příběhů, dramat a nečekaných setkání. Tajemné síly prosáknou do života celé jeho rodiny. Starost o provoz zámku ho plně zaměstná a vrátí mu pevnou zem pod nohy, nachází své místo v životě.

 

 

Podobné tituly:

  •     Knihu Deník kastelána přečetla a pro vás ohodnotila Milada Češková
 
 

Z Kanady na Aljašku - ŠIMÁNEK, Leoš - 90%

 

O autorovi:

Leoš Šimánek (1946) je český cestovatel, dobrodruh a spisovatel, který se narodil v Chocni. Po dokončení studia stavebního inženýrství krátce pracoval v oboru a poté emigroval do Německa, kde získal občanství stejně jako v Kanadě. Od roku 1975 se věnuje žurnalistice - fotografuje, píše cestopisné reportáže a knihy, které ho proslavily po celém Německu. O svých dobrodružných výpravách po Evropě a Americe působivě vypraví v televizi, rozhlase a na přednáškách. Zpočátku expedice podnikal sám, později se svou ženou Lenkou a dětmi. Po roce 1990 se vrátil zpět do vlasti. Většinu času tráví na různých expedicích nebo ve svém srubu v divočině severní Kanady blízko Polárního kruhu, kde píše knihy a cestopisné reportáže. 

 

Obsah:.

LEOŠ ŠIMÁNEK s manželkou Lenkou se již popáté vydal na chalupu do Orlických hor, aby tam bratrovi a švagrové líčili další zážitky z cest a vznikl tak nový autobiografický cestopis. Po několik dní se pak ve vzpomínkách přenesli do divočiny Kanady a Aljašky. Členům expedice se tentokráte podařil čin, který doposud nemá obdoby. Na nafukovacích člunech obepluli pacifické pobřeží Severní Ameriky a urazili tak víc než tři a půl tisíce kilometrů. Kromě toho podnikli prvovýstup na ledovcovou horu Mount Queen Bess, druhou nejvyšší v pohoří Coast Mountains. Šimánkovi včetně syna a dcery, doprovázeni dvěma přáteli, mohli po celá tři letní období obdivovat překrásnou přímořskou přírodu nedotčenou lidskou rukou, faunu a floru, jaká neexistuje nikde jinde na světě. Ve fjordech zařezávajících se do nebetyčných hor pokrytých ledovci mohli pozorovat množství divokých zvířat – medvědů, tuleňů, lvounů, kosatek i velryb keporkaků. Místní obyvatelé, pokud na nějaké vůbec narazili, byli velmi milí a pohostinní. Kniha je plná zcela neobvyklých zážitků, občas i dramatických, naštěstí vždy s dobrým koncem.

 

Hodnocení: 90%

Kdo chce zažít dobrodružství, doporučuji přečíst si autobiografický cestopis Leoše Šimánka. Cestoval s jeho manželkou Lenkou a spolu s dětmi  a kamarády divočinou Kanady a Aljašky na nafukovacích člunech. Jedná se o poutavé vyprávění, plně zážitků z cest, kde se tajil až dech. Vyprávění je doplněné spoustou nádherných fotografií.

 

Podobné knihy:

 

 Knihu Z Kanady na Aljašku přečetla a pro vás ohodnotila Ivana Šimková