leden - únor 2015

Jak se zbavit Mstivý Soni - HOLUB, Jiří  - 80%

 

O autorovi:

Český spisovatel, cestovatel a průvodce Jiří Holub se narodil 14. 4. 1975. V Žatci vystudoval Hotelovou školu a školu cestovního ruchu. V roce 1999 se stal kastelánem na vodním hradě Švihov, později pracoval na Karlštejně a na zámku Humprecht. V letech 2004 - 2009 studoval na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Po ukončení studia přesídlil na zámek Hrubý Rohozec, kde je v současné době kastelánem. Přes zimu jezdí  jako průvodce cestovních kanceláří do Latinské Ameriky, Afriky a dalších destinací.

Je jedním ze zakládajících členů tvůrčí skupiny Hlava nehlava a spoluautorem několika úspěšných sborníků této skupiny. V roce 2006 publikoval vítěznou povídku Čas jít a čas jít domů. Ve stejném roce získal úspěch s povídkou Ta čtvrtá na Pražském festivalu spisovatelů a cenu si odnesl i z festivalu Literární květen ve Zlíně. 

Obsah:

Než k nám do Žábokudel přišla Mstivá Soňa, bylo vlastně všechno úplně v pořádku. Jsme malý městečko, kde, jak říká naše babi, vidí do talíře každej každýmu. Máme jedno náměstí, radnici, na kopci hrad a naši slavnou školu. Právě tam chodím já, Čalabounová, Žvejkalová, Vřeteno nebo srabík Vášnivý a všichni jsme žáky páté třídy. Není nás moc, asi patnáct, protože jak říkám, Žábokudly jsou maličký město mezi kopcema a lesama, a tak je možný, že jste o něm ani neslyšeli. Učitelé nás moc rádi nemají, prej všichni rosteme pro polepšovnu, ale my si to nemyslíme. Asi trochu zlobíme, ale kdo ne?A tím vlastně víte, vše potřebné – v Žábokudlech se jednoduše rozpoutala válka páťáků proti přísné paní učitelce. I když, občas to vypadá, že je to přesně naopak. V každém případě příhody dětí, rodičů i učitelského sboru, které se udály během druhého pololetí v jedné malé základní škole, vám přinesou spoustu legrace a inspirace pro vlastní rošťárny.

 

Hodnocení: 80%

Ukrást v ZOO hroznýše a předhodit mu k obědu třídní učitelku??? Nejen takové nápady má třída „povedených“ páťáků na Základní škole v Žábokudlách.

Mstivá Soňa si ovšem nenechá nic líbit a vypukne pořádně divoký boj.

Humorný příběh s dobrým koncem naleznete v knize, která pobaví děti i dospělé. 

 

Podobné tituly:

Knihu Jak se zbavit Mstivé Soni přečetla a pro vás ohodnotila Svatava Hýbnerová

 

 

 

 

Zářijová světla - ZAFÓN, Carlos Ruis  - 70%

 

O autorovi:

Carlos Ruiz Zafón je španělský prozaik katalánského původu, který se narodil 25. 9. 1964 v Barceloně, kde také prožil dětství. Navštěvoval katolickou školu Sarria. Před tím něž v roce 1994 odešel do Los Angeles, pracoval v jedné reklamní agentuře v Barceloně. Vedle psaní románů se také věnuje psaní scénářů a článků pro deník El País a La Vanguardia.

V roce 1993 vyšel jeho první román Kníže mlhy, za který získal cenu španělského nakladatelství EDEBÉ. Napsal také několik knih pro mládež. Kniha Stín větru, která vyšla v roce 2001, neupoutala ve Španělsku velkou pozornost, ale přesto se v krátké době stala bestsellerem. Jeho publikace jsou překládány do více než 20 světových jazyků.

Carlos Ruiz Zafón žije v Los Angeles a věnuje se psaní filmových scénářů.

 

Obsah:

„Svým způsobem jsme všichni vlastně rozbité hračky, nemyslíte?“ říká tajuplný výrobce hraček žijící jako poustevník ve svém starém sídle. Obklopen mechanickými bytostmi, které sám stvořil… Po ponurých dnech se Irene nemůže dočkat léta a slunce. S mladým Ismaelem v Modré zátoce se zdá být všechno perfektní. Ale záhadný hračkář, který zaměstnal Ireninu matku ve svém sídle v Cravenmoore, střeží hrozivé tajemství. Všechny místnosti jeho obrovského domu jsou plné mechanických tvorů a rafinovaných hraček, jež stvořil, aby unikl osamění. Do některých pokojů se nesmí vstupovat a brzy se domem začnou prohánět temné stíny a z mlhy kolem opuštěného majáku hrozí obávaná zářijová světla. Z idylky se stane místo hrůzy a Irene s Ismaelem prožijí největší a nejnebezpečnější dobrodružství svého života.

 

Hodnocení: 70%

Kniha je již 3. dílem ze série Kníže z mlhy. Autor opět nezklamal, jeho tvorba je jedinečná a nezapomenutelná, proto se vždy těším, až se objeví jeho další kniha. Po dočtení bude čtenář ještě hodně dlouho přemýšlet nad tím, komu svěří své srdce a jestli je jeho stín opravdu tam, kde má být. 

 

Podobné tituly:

Knihu Zářijová světla přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková