leden 2017

Jedn plus jedna -  MOYES, Jojo - 75%

 

O autorce:

Jojo Moyes je anglická spisovatelka, která se narodila v roce 1969 a vyrůstala v Londýně. Než získala v roce 1992 stipendium na Londýnské univerzitě, kde vystudovala žurnalistiku, pracovala v různých oborech. Deset let se věnovala novinářské práci - psala pro britský deník The Independent a jako dopisovatelka listu Sunday Morning Post pobývala v Hong Kongu. V roce 2002 vyšla její první kniha a od té doby se psaní románů věnuje na plný úvazek. Spolu s manželem Charlesem Arthurem a třemi dětmi žije na farmě Essexu.

 

Obsah:

Představte si, jak by mohl vypadat příšerný život: manžel vás opustil a rodině nepřispívá ani penny. Vašeho syna puberťáka šikanují a dcera, jež je matematický génius, má sice možnost nastoupit na prestižní školu pro nadané děti, ale vy si to zkrátka nemůžete dovolit. Už jen nákup školní uniformy by znamenal pořádnou díru do rozpočtu – a co teprve školné… Seznamte se, přesně takový je ve zkratce život Jess Thomasové. Jednoho dne se však Jess přihodí zvláštní věc. V taxíku Najde svazek bankovek, který patří arogantnímu milionáři Edu Nichollsovi, u něhož doma Jess uklízí. Žádný balík to sice není, pro Eda bezesporu jen pár drobných, nicméně pro Jess by ony peníze znamenaly řešení problému. Jinak zásadová žena se impulzivně rozhodne, že si peníze ponechá a využije je pro svou dceru. V té chvíli ještě netuší, jak jí jejich majitel následně změní život...

 

Hodnocení: 75%

Má další přečtená kniha od této autorky a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Oproti ostatním sice lehce méně dějová a postavy jsou trochu  zvláštní – ale, kdo je vlastně „normální“? Bylo tam  spoustu hezkých momentů, jak veselých, tak dojemných, nejsilnější momenty jsou v rodinných scénách. Celkově mi děj připadá velmi ze života, i když konec už tak úplně ne. Ke čtení knih této autorky je nutné si vzít kapesník J).

 

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Jedna plus jedna přečetla a pro vás ohodnotila Jitka Štípská

 

 

 

Paní Grimová se představuje aneb případ zapomenuté vraždy - PROKOP, Josef Bernard - 60%

 

O autorovi:

Josef Bernard Prokop se narodil a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů a autorem dvou divadelních her. Aktivně hraje na varhany, koncertuje nejenom v Čechách, ale i po celé Evropě. Věnuje se též muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka, vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Kromě série knih Baronka Grimová napsal historickou sérii Lucemburská pentalogie. 

 

Obsah:

Nová česká detektivní řada pro milovníky románů Agathy Christie.
Od autora trilogie o Karlu IV. (doposud vyšel titul Karel IV - Tajný deník a titul Karel IV - Císař a císařovna).
Baronka Kornélie Marie Terezie Anna Grimmová je velmi zvědavá dáma, srovnatelně zvědavá s legendární slečnou Marplovou a elegancí a šarmem podobná Herculu Poirotovi. Je v penzi a žije spokojeně starosvětským a trochu konzervativním způsobem s přáteli na svém zámku Kostelci. Odjakživa měla ráda detektivní romány, takže když jí náhoda přivede do cesty kriminální případ, dlouho neváhá a ujme se ho. A protože se jí to zalíbí, začne případy vyhledávat, zpestřují jí její možná až příliš klidný život. Tam, kde nechce, anebo nemůže policie, tam se ujímá případu paní Grimmová. Ačkoliv nemá moderní vybavení, vystačí si s logickou úvahou, trochou zvědavosti a výbornou znalostí lidské povahy.

Případ zapomenuté vraždy
Při stavebních pracích je ve sklepení starého hospodářského stavení, patřícího po staletí k zámku, objevena kostra muže. Přivolaná policie nemůže než zkonstatovat, že pozůstatky tam leží už mnoho desítek let a případ je promlčený. S tím se paní Grimmová nemíní smířit – chce vědět, kdo to byl, a co se mu přihodilo. Její zvědavost spustí podivný sled událostí…

 

 

Hodnocení: 60%

V knize se představuje taková česká slečna Marplová z malého města, kde každý každého zná,   je sice velmi nepravděpodobné, že by se někdo krom policie zúčastnil vyšetřování vraždy, ale zde to možné je a autor nás pohodovým způsobem ke knize upoutá. Lehká detektivka, příjemné čtení.

 

 

Podobné tituly:

  •  Paní Grimová a případ mrtvého lichváře aneb Zimní případ - Prokop, Josef Bernard
  •  Paní Grimová a případ továrníka na penzi aneb Jarní případ - Prokop, Josef Bernard
  •  

Knihu Paní Grimová se představuje aneb případ zapomenuté vraždy přečetla a pro vás ohodnotila Beáta Rechová