leden 2013

Záměna - McCLURE, Ken - 40 %

 

O autorovi:

Mezinárodně úspěšný autor lékařských thrillerů Ken McClere se narodil v roce 1942 v Edinburghu ve Skotsku, kde také prožil své dětství. Po škole nastoupil jako kadet na obchodní flotilu, ale po roce odešel a živil se jako popový a jazzový kytarista. Vědeckou kariéru zahájil jako laboratorní technik v nemocnici Edinburghu. Jeho přítel Archie Wallacen ho přiměl ke studiu, na jehož konci  získal doktorát v mikrobiologii. Jako renomovaný vědec pracoval pro Britskou radu pro lékařský výzkum. Hostoval a působil  na univerzitách, lékařských fakultách a v nemocnicích po celém světě. Specializací K. McClureho byla genetika, kde objevil nové buněčné dělení, které také nese jeho jméno.

Literatura pro něj nejdříve byla pouze koníčkem, který v průběhu let přerostl ve vášeň. Od roku 2000 se věnuje výhradně literatuře. Je autorem několika desítek románů z lékařského prostředí, které byly přeloženy do více než 20 jazyků. Se svou ženou žije ve Skotsku, ale rád jezdí také na Kanárské ostrovy.

Obsah:

Steven Dunbar zjistil, že pacienti s beznadějnou diagnózou dostávají místo léků neúčinné placebo, aby zemřeli dřív a nezatížili tolik státní rozpočet. Během vyšetřování případu dojde k teroristickému útoku islámských radikálů. Ti nakazí obyvatele několika domů cholerou. Epidemii se podaří rychle zvládnout, pachatelé jsou zatčeni, jenže Stevenovi je to podezřelé...

Hodnocení: 40 %

Tento román z lékařského prostředí mě docela zklamal. Bylo v něm příliš mnoho politiky a napětí bylo asi na posledních 20 stránkách. Dřívější knihy tohoto autora jsou mnohem lepší.

Podobné tituly:

  •  

Knihu Záměna přečetla a pro vás ohodnotila Jitka Štípská

 

Snědla dětem sladkosti - FORMANOVÁ, Martina - 60 %

 

O autorce:

Martina Formanová je česká spisovatelka a scénáristka, která se narodila 9. ledna 1966 v Brně. Psaní se věnovala již při studiu na gymnáziu, kdy přispívala do Brněnských novin. Po maturitě odešla studovat do Prahy na FAMU. Během studia se věnovala také modelingu. Několik let byla oficiální přítelkyní Karla Gotta. V roce 1994 se poprvé dostala do Ameriky, kde pracovala jako uklízečka. V roce 1999 se provdala za režiséra Miloše Formana, s nímž se seznámila v rámci konzultací své diplomové práce. Rok před svatbou se jim narodila dvojčata James a Andrew. Od roku 2012 žije s rodinou na lesní usedlosti v Connecticutu a přechodně také v bytě New Yorku.

Obsah:

Deset let po vydání své veleúspěšné prvotiny Skladatelka voňavého prádla přichází Martina Formanová s volným pokračováním, autobiograficky laděnou knížkou Snědla dětem sladkosti. Autorka vtipným stylem přibližuje čtenáři nejen svou každodenní realitu - přesazení do odlišné země a kultury, uvykání venkovu, výchovu dospívajících dvojčat, vlastní plány a sny, ale dokáže humorně reflektovat i vážnější životní okamžiky.

Hodnocení: 60 %

Kniha se mi líbila. Autorka líčí s humorem zážitky ze svého života – manželství s Milošem Formanem, život na americkém venkově, výchovu synů – dvojčat, jak to chodí na americké základní škole, soužití s matkou, večírky, problémy s váhou, …

Podobné tituly:

  • Skladatelka voňavého prádla - Martina Formanová

 

Knihu Snědla dětem sladkosti přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Koláčková