květen 2017

Tampa -  NUTTING, Alissa - 95%

 

O autorce:

Alissa Nutting je americká spisovatelka, která studovala na University of Alabama a doktorát získala na University of Nevada. Pracovala jako editorka a šéfredaktorka literárních časopisů. Od roku 2011 vyučuje kreativní psaní na John Caroll University. Vydala sbírku povídek Špinavé práce pro ženy a dívky. Její první román Tampa vyšel v desítce zemí. 
 

 

Obsah:

Celeste je šestadvacetiletá středoškolská učitelka. Její zálibou jsou nezletilí studenti. Při výběru ideálního kandidáta má určitá kriteria: Nesmí být moc sebevědomý. Nesmí mít vysportovanou postavu. Nesmí mít akné. A brzy se její představy splní… Kritika román ohodnotila termínem „sexuálně explicitní“, autorka dopodrobna popisuje všechny sexuální scény. Zároveň nastoluje jízlivou otázku: Kdo by v patnácti dokázal odolat svodům atraktivní učitelky?

 

Hodnocení: 95%

Na prvotinu této autorky vcelku těžké téma. Některá z klíčových slov k této knize jsou: erotický román, sex. To by mohlo svést k úvaze, že se bude jednat o další ze série momentálně čtenářkami hltaných a nakladateli chrlených erotických románů červené, šedé, černé a nevím jaké knihovny. Ovšem po obhlédnutí obalu a zjištění že, se jedná o Světovou knihovnu Odeonu a přečtení krátké anotace Vás napadne „Aha, něco jako Lolita, jo?“.

V knize však nejde o svádění dívky mužem, ale o systematicky cílené a promýšlené svádění mladých chlapců jejich vlastní učitelkou. Učitelka, která je na mladé hochy, kteří nesmí mít žádné znaky dospívání, učitelka, která podvádí svého manžela a přímo ve škole svádí své žáky. To je hlavní postava této knihy. Kolotoč lží a podvodů, rozchodů a citových krizí se roztáčí a nabírá obrátek s tím, jak krásné Celeste vše prochází.

Chcete vědět, jak dopadne? Jestli je morálně rozpolcená, má nějakou omluvu svého nezákonného jednání? Tak si knihu přečtěte.

Psychologicky dobře postavená, popisu sexuálních scén se nevyhýbající kniha si určitě našla a najde své čtenáře.

 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Tampa přečetla a pro vás ohodnotila Bohdana Kuzmová Křepinská 

 

 

 

Skořápky na vodě -  POSPÍŠILOVÁ, Jarmila - 70%

 

O autorce:

Česká spisovatelka Jarmila Pospíšilová (1965) vystudovala práva a od roku 1993 pracuje jako advokátka. K literatuře ji to táhlo celý život, je pro ni zdrojem vědomostí, ale i rozptýlení. Ve své tvorbě se věnuje psaní detektivek a společenských románů. Náměty čerpá výhradně ve své fantazii. Díky své profesy poznala mnoho lidských příběhů a osudů a ty ji umožňují vytvářet zápletky do knih. Její detektivky jsou vesměs zasazeny na venkov a kloubí se v nich znalost tohoto prostředí s problémy současného života. Ve společenských románech klade spíše důraz na mezilidské vztahy. Jarmila Pospíšilová žije v malé vesnici na pomezí Hané a Drahanské vrchoviny. 
 

Obsah:

Tomáši Valentovi se po letech úspěchů rozpadne svět. Uchýlí se do staršího domku na malém městě, který zdědil po příbuzných, a zkouší začít znovu. Jeho syn Marek tragicky zemře a jeho srdce je transplantováno mladé ženě. Tomáš se snaží vyrovnat se svým smutkem i pocitem viny. Až teď si uvědomuje, že syna téměř neznal, teprve po jeho smrti zjišťuje, jaký vlastně byl. A stále častěji si klade otázku, kdo dostal Markovo srdce. Podobná otázka trápí i mladou ženu, které transplantace zachránila život. Opatrně si dělá plány do budoucna a ráda by věděla, komu patřilo srdce, které jí tluče v hrudi...

 

Hodnocení: 70%

Tomáši Valentovi se po letech úspěchů rozpadne svět. Jeho syn Marek tragicky zemře a jeho srdce je transplantováno mladé ženě. Tomáš si až teď uvědomuje, že syna téměř neznal, teprve po jeho smrti zjišťuje, jaký vlastně byl. A stále častěji si klade otázku, kdo dostal Markovo srdce. Podobná otázka trápí i mladou ženu, které transplantace zachránila život. Protnou se jejich osudy? Propletený příběh, občas humorný, s téměř detektivní zápletkou. Čtivá kniha ze života, na dva večery. 

 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Skořápky na vodě přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Hanáková