květen 2016

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru - SÁENZ, Benjamin Alire  - 100%

 

O autorovi:

Americký básník, prozaik a autor několika knih pro děti Benjamin Alire Sáenz se narodil 16. 8. 1954 v Novém Mexiku jako čtvrtý ze sedmi sourozenců. V roce 2000 oznámil veřejnosti, že je gay. V rozhovoru přiznal, že se těžko smiřoval se svojí orientací, protože jako dítě byl sexuálně zneužíván. Ve psaní začal používat LGBT tématiku, jako jeden ze způsobů, jak se vyrovnat s otázkami jeho vlastní homosexuality. 

 

Obsah:

Dante umí plavat. Aristoteles ne. Dante se umí vyjadřovat a je si jistý sám sebou. Ari hledá správná slova jen stěží a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante se ztrácí v poezii a umění. Ari je naštvaný teenager, který má bratra ve vězení. Dante je všeználek s nezvyklým pohledem na svět. Tihle dva kluci se potkají na koupališti a zdá se, že nemají zhola nic společného. Ale protože jsou oba samotáři, začnou spolu trávit čas a zjistí, že jejich přátelství je opravdu neobyčejné – takové, které změní životy a vydrží navždycky. A díky němu také Ari i Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě samých a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát. Krásně poetický příběh o dospívání a přátelství od uznávaného autora.

 

Hodnocení: 100%

Za mě je to jasných 100%, i když už se k přečtení této knihy znovu nevrátím. Kniha se mi velmi líbila, oblíbila jsem si i hlavní hrdiny, občas sice byli oba na facku, ale kdo někdy není. K přečtení mě nalákala především obálka. Možná, kdyby nebyla tak hezká, knihy bych si nevšimla. Jedná se totiž o young adults literaturu, které nejsem zrovna přívrženec. Možná už jsem na ni trošku stará. Každopádně příběh je velmi zajímavý svou tématikou a pocity hrdinů. Kniha se čte v podstatě sama a dá se říct, že jedním dechem. Občas jsem se od ní nemohla odtrhnout a mít více času, přečetla bych ji za jeden den. 


Podobné tituly:

  •   
  •  

Knihu Aristoteles a Dante odhalují  záhady vesmíru přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

 
 

 

Kafa @ cigárko - DOLEŽALOVÁ, Marie  - 100%

 

O autorce:

Marie Doležalová se narodila v roce 1987 v Karviné. Základní školu navštěvovala v Trutnově. Tam také poprvé vystupovala na jevišti, když v indiánském eposu ztvárnila drobnou roli Ohně. Tato zkušenost ji přivedla do dramatického kroužku a později její kroky vedli na Pražskou konzervatoř, kde se kromě procvičování všech jevištních technik věnovala zpěvu v kapele Olats Otesoc. Po absolvování školy hrála v několika pražských divadlech a nyní je její domovní scénou Fidlovačka, kde exceluje, jako Eva v představení Eva tropí hlouposti. Pro televizní diváky je známá jako představitelka Saši Bučkové v seriálu Comeback. 

Marie Doležalová píše blog Kafe a cigárko o životě herečky, který získal Literu za blog roku v rámci cen Magnesia Litera 2015.

 

Obsah:

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas? Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle. Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně – musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat. Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová. A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná!

 

Hodnocení: 100%

Super kniha, která přináší blogové zápisky z "pracovního" života mladé herečky. Inteligentním humorem popisuje svoje zážitky s obecnými postřehy z hereckého podsvětí, kterým se budete upřímně smát. Vřele doporučuji navštívit také scénické čtení této knihy v pořadu Listování. 


Podobné tituly:

  •  
  •  

Knihu Kafe@cigárko přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková