květen 2015

Alma Mahlerová - SAUVAT, Catherine  - 80%

 

O autorce:

Catherine Sauvat se narodila v roce 1957 ve Francii do francouzsko-rakouské rodiny. Vystudovala němčinu na Sorboně. Je autorkou četných bibliografií významných osobností evropského kulturního života z přelomu 19. a 20. století např. Stefan Zweig, Arthur Schnitzler aj. Autorka střídavě žije mezi Paříží a Vídní. 

 

Obsah:

Alma Mahlerová, slavná žena slavných mužů: Gustava Mahlera, Waltera Gropiuse, Franze Werfela a milenka a múza mnohých dalších: Gustava Klimta, Alexandra von Zemlinskyho a Oskara Kokoschky, prožila dlouhý život (1879–1964) ve Vídni, Berlíně, New Yorku či Beverly Hills, který z velké části zasvětila vytváření vlastní legendy. Catherine Sauvatová ve své biografii odvážně demytizuje obraz této jistě neobyčejné ženy, nevyhýbá se přitom ani odhalování temných stránek její povahy (včetně celoživotního sklonu k antisemitsmu), a přináší tak zcela nový portrét „velké vdovy“, jak Almu s lehkým posměchem nazýval Thomas Mann.

 

Hodnocení: 80%

Autorka nás seznámí s životem Almy Mahlerové od jejího dětství, dospívání, provede nás tajemstvím jejich četných vztahů a lásek a i tragedií, které tuto ženu potkaly. Gropius, Werfel, Klimt, Kokoschka a v neposlední řadě Mahler, to je jen přehled těch nejznámějších mužů, kteří prošli jejím životem. Tato neobyčejná žena, matka, milenka a také rozporuplná osobnost se v knize předvede v různých podobách a i když budou okamžiky, kdy bude naše sympatie ztrácet, přesto její život je natolik zajímavý, aby oslovil i dnešní čtenáře, zvláště v kontextu doby a situací které prožijeme s jeho protagonistkou.

 

Podobné tituly:

Knihu Alma Mahlerová přečetla a pro vás ohodnotila Marie Ammerová

 

 

 

 

Tramín s chutí krve - FOJTOVÁ, Věra  - 70%

 

O autorce:

Věra Fojtová se narodila 3. 7. 1947 v Novosedlech na Břeclavsku. Po maturitě na gymnáziu v Mikulově pracovala jako vedoucí knihovny v Kloboukách u Brna. Dálkově si absolvovala Střední knihovnickou školu v Brně. Od roku 1973 žila třicet let v Brně, kde pracovala v oblasti kultury a jako redaktorka časopisu Veronica. Od studií na střední škole vycházela v novinách a časopisech její poezie a krátká próza. Knižně debutovala až na počátku 90. let básnickou sbírkou Klíče, po ní následovaly detektivní příběhy Smrt přičinlivého fotografa a Smrt bezstarostné milenky. Dále napsala baladický příběh o osídlování jihomoravského pohraničí Odpust nám jejich viny, který pro televizi přepracovala jako filmový scénář. Pro rodnou obec sestavila a redigovala knihu Vinařská obec Novosedly, která vyšla k 730. výročí první zmínky o obci. 

 

Obsah:

Kriminalista kapitán Otakar Kuba vyšetřuje násilné trestné činy už dvě desítky let. Je unavený a zvažuje odchod na zasloužený odpočinek. Ale ještě než se definitivně rozhodne, chce využít svoji dovolenou k odpočinku v rodném vinařském kraji a jak doufá, daleko od všudypřítomného zločinu. Ale ani kraj písniček a vína není násilí a zločinu ušetřen.
Při návštěvě vinného sklípku u dávného kamaráda Vojty se objeví neznámá, záhadná a krásná dívka, která se představí jako Lucie. Lehce s muži zaflirtuje, vypije pár skleniček tramínu a zase zmizí do noci. Zanedlouho poté je však nalezena nedaleko sklípku mrtvá... Rozjíždí se kolotoč vyšetřování a dovolená kapitána Kuby se mění v obyčejnou pracovní rutinu, vyvstává spousta otázek, na které je nutné odpovědět. Kdo je krásná dívka, kterou nikdo ve vesnici nezná? Odkud se tam vzala a proč? A kdo a z jakého důvodu ji zabil?

 

Hodnocení: 70%

Kniha je první částí z edice "vinařská krimi", která se odehrává nádherném prostředí jižní Moravy.  Příjemné počtení na letní večery ke skleničce lahodného vína. Doporučiji i další díly z této edice. 

 

Podobné tituly:

  •  Ryzlink ostrý jako nůž
  •  Nevěrné ženy pijí sauvignon
  •  Vražedné chardonnay

Knihu Tramín s chutí krve přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková