květen 2013

Kdo mi pomůže - GERING, Jaroslav - 90 %

 

O autorovi:

Český spisovatel Jaroslav Gering se narodil v roce 1957 v Ostravě, kde také prožil velkou část svého profesního života. Nejdříve pracoval v ostravských dolech a dnes je zaměstnán ve sféře služeb. Žije v Opavě. Jeho první dílo, kniha pro děti Jak to bylo se žralokem, nikdy nevyšla. Kategorické odmítání redaktorů z několika nakladatelství ho na několik let umlčelo.

K psaní se vrátil až ve zralém věku, kde se setkal se ženou, která byla znalá životem. Její příběh ho znovu přivedl k myšlence vzít pero do ruky.

Obsah:

Manželská krize vrcholí přiznáním Patrika, že má milenku. Renáta, která žije pro rodinu a i po letech svého muže miluje, se snaží zachránit, co se dá. Patrik navíc rodinu strašným způsobem zadlužuje. Renátu neustálé spory a vlastní nemoc vyčerpávají. Touží po troše lásky a pohlazení. Seznamuje se s veselým Richardem. Dříve hezké manželství se řítí k neodvratnému konci. Renátě stojí po boku věrná kamarádka Katka. Sama prožila odchod svého manžela, který se nedokázal smířit s faktem, že ač oba zdraví, nemohli mít spolu děti. Odmítnul náhradní řešení a utekl. Obě kamarádky jsou na složité křižovatce.
 

Hodnocení: 90 %

Skutečný příběh o síle ženy, která se dokáže postavit osudu a vyřešit s pomocí přátel životní obtíže.

 

Podobné tituly:

  • Swingers party - Jaroslav Gering

Knihu  Kdo mi pomůže přečetla a pro vás ohodnotila Dagmar Konečná

 

Asi nejsem ženská - MLYNÁŘOVÁ, Marcela - 50 %

 

O autorce:

Česká spisovatelka Marcela Mlynářová se narodila 20. března 1948 v Praze. Literární činnosti se věnuje od roku 1999, kdy vyšel její první román, Chalupářka. Z její dílny pocházejí romány Dcera na zabití (2006), V padesáti na začátku, Důchodkyně nestřílejte (2010), Z lodiček do holin (2011), Kdo nehřeší nežije (2012). Náměty pro své díla autorka čerpá ze svého, ne vždy lehkého života.

Obsah:

Nový titul volně navazuje na velmi úspěšnou knížku Z lodiček do holin. Autorka, která se rozhodla vyměnit předimenzovanou civilizaci za samotu v lese, popisuje další příhody nejen ze svého teritoria, ale i z výletů a poznávacích zájezdů. I když se ani jí nevyhýbají zápory života, dává svým postojem jednoznačně najevo, že STOJÍ ZA TO HO ŽÍT. Především čtenářky, které hledají povzbuzení, pobavení a odreagování od každodenních starostí, by neměly váhat, protože tato kniha je určena především jim. Navíc je vyzdobena půvabnými ilustracemi Tereza Budilové.
 

Hodnocení: 50 %

Autorka hodně popisuje zážitky z výletů a dovolených, hlavně v českých horách, ale i ve Skandinávii. Tím se tato kniha odlišuje od ostatních děl M. Mlynářové. Tyto příhody bych doporučila hlavně lidem, kteří mají rádi české hory.

Podobné tituly:

  • Z lodiček do holin - Marcela Mlynářová

Knihu Asi nejsem ženská přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Koláčková

 

Voják Říše a svědomí - GRUBER, Petr - 60 %

 

O autorovi:

Petr Gruber je český spisovatel, který pochází z Hodonína.  Do světa literatury vstoupil prvotinou Dva roky záklaďákem, aneb jak to bylo doopravdy, která vyšla v roce 2012. O sedm měsíců později se na pultech knihkupectví objevilo jeho druhé dílo, válečný román Voják Říše a svědomí.

 

Obsah:

...Nikdo se jich neptal. Neměli na výběr. V těžkých válečných letech museli sloužit režimu, který popíral základní lidská práva. Biografický román z každodenního života v zázemí i na frontě na konci druhé světové války podle vzpomínek pamětníků, zpracoval autor do čtivé formy, která uspokojí všechny příznivce válečné literatury i ty, kteří chtějí vědět, jaké byly skutečné příčiny, pohnutky i následky takové služby pro občany předválečné ČSR. Kniha je doplněna množstvím dobových fotografií a dokumentů ze soukromých, státních a zahraničních archívů, z nichž většina nebyla dosud publikována...Petr Gruber, na rozdíl od své první knihy "Dva roky záklaďákem", zaměřené historicky i žánrově na jinou oblast, pootevřel dveře opomíjenému tématu služby občanů ČSR a Protektorátu v uniformě Wehrmachtu. Kniha je výpovědí o osudech obyčejných lidí, kteří se museli podvolit tlaku nacistického režimu.

Hodnocení: 60 %

Kniha Hodonínského spisovatele Petra Grubera ukazuje poslední měsíce války z pohledu obyčejného vojáka, který bojuje na německé straně. Román se snaží ukázat jiný pohled na válku. Od knížky jsem čekala více, ale za přečtenou stojí.

 

Podobné tituly:

 

Knihu Voják Říše a svědomí přečetla a pro vás ohodnotila Veronika Bábíková