duben 2018

Moje sestra žije na krbové římse - PITCHER, Annabel - 100%

 

O autorce:

Annabel Pitcher (1982) je britská spisovatelka knih pro děti. V roce 2011 vyšla její prvotina My Sister Lives on the Mantelpiece (Moje sestra žije na krbové římse, 2017), za kterou získala ocenění Branford Boase Award. Za knihu Ketchup clouds, která v češtině vyšla v roce 2015, pod názvem Kečupové oblaky obdržela cenu Waterstones Children´s book Prize.
 

Obsah:

Stěhování mělo představovat příležitost, jak se odstřihnout od toho, co se stalo před pěti lety, a začít znovu. Jenže i v novém domově se desetiletému Jamiemu zdá, že je vše při starém – táta pije, máma dál žije s cizím pánem, sestra Jas nejí, kocoura Rogera to nezajímá a sestra Rose je pořád na krbové římse. A k tomu ho ještě posadí do lavice s jedinou muslimkou ve škole! Jak z toho ven? Sebere Jamie odvahu zdolat útrapy tak jako jeho oblíbený Spider-Man? Vtipný i křehký příběh o klukovi, který se snaží zachránit svou rodinu, a o superhrdinství všedního dne.

 

Hodnocení:100%

Hlavním hrdinou je Jamie, kterému umřela jeho sestra po útoku muslimů, a kterou si vlastně ani nepamatuje. Rodiče si nechali část její pozůstatků spálit a dali si ji do urny na krbovou římsy v obýváku. Kniha pojednává o strachu z uprchlíků (muslimů) a také se zabývá terorismem a rasismem.
Děti kolem dvanácti let možná tolik neocení téma knihy, ale přesto je bude kniha bavit. Dospělý čtenář, ačkoliv je to mimo jeho žánr, bude překvapený silou samotného příběhu a dokáže se nad ním mnohem více zamyslet. Moje sestra žije na krbové římse hodně okouzlí a zaujme. Za sebe doporučuji všemi deseti.

 

 

Podobné tituly:

  •     Knihu Moje sestra žije na krbové římse přečetla a pro vás ohodnotila Klára Bajáková
 
 
 

Sousedé z čísla 9 - EVERETT, Felicity - 70%

 

O autorce:

Felicity Everett je anglická spisovatelka, která vystudovala anglickou literaturu na Sussexské univerzitě. Začínala jako autorka knih pro děti, ale v roce 2011 zaměřila svou tvorbu na dospělé čtenáře. 
 

Obsah:

Když se do vedlejšího domu nastěhují Gavin a Lou, získají Sara a Neil nadmíru zajímavé, lehce chaotické a poněkud excentrické sousedy – a zanedlouho i blízké přátele. Společné večeře, dlouhé hovory nad vínem, sdílené radosti, starosti i tajemství se stávají součástí života obou dvojic. Může však mezi bohémskou Lou a „obyčejnou“ Sarou existovat skutečné přátelství? Hranice mezi obdivem, závistí a žárlivostí je tenká a pod slupkou bezstarostných sousedských vztahů bublá napětí a číhají temné motivy.

 

Hodnocení: 70%

Na londýnské předměstí se přistěhují noví sousedé – bohémští umělci. Hlavní hrdinka, žijící poněkud nudným životem, je novou sousedkou až nezdravě okouzlena. Kniha se dobře četla, ale pořád jsem čekala, že se „něco“ začne dít, no nedočkala jsem se.

 

Podobné tituly:

  •     Knihu Sousedé z čísla 9 přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Koláčková