duben 2016

Kdo pohne osudem: příběh Jany Eyrové v jiném světle - STUBBS, Jane  - 70%

 

O autorce:

Jane Stubbs vystudovala angličtinu na Londýnské univerzitě a poté ji vyučovala na různých typech škol. Pracovala pro různé charitativní organizace. Psala vlastní sloupky do skotských novin. Za své povídky získala literární ocenění. 

 

Obsah:

V knize opět ožívá světoznámý příběh Jany Eyrové, tentokrát viděný očima hospodyně paní Fairfaxové, která může doplnit dosud neznámé souvislosti. Co nám prozradí o tajemné šílené ženě v podkroví? Kdo rozpoutal osudný požár a kdo při něm ve skutečnosti zahynul?

 

Hodnocení: 70%

Příběh Jany Eyerové a pana Rochestera vyprávěný paní Fairfaxovou, hospodyní na Thornfieldu.
Román Jana Eyerová od Charlotty Brontëové patří k mým oblíbeným, četla jsem je opakovaně. Takže na "nový příběh! mé oblíbené hrdinky jsem se těšila. Přiznám se, že po přečtení prvních kapitol jsem trochu měla chuť knihu odložit - vždyť sympatický pan Rochester je v tomto příběhu líčen ne až tak kladně jako v původním díle. A Jana Eyerová není také tak 100% sympatická. Naopak šílená první manželka pana Rochestera není až tak šílená a je spíše obětí než strůjkyní neštěstí svého manžela. Nakonec jsem vytrvala ve čtení a nelitovala jsem.
Doporučuji všem milovnicím románu Jana Eyerová


Podobné tituly:

  •   Jany Eyrová - Charlotty Brontëová
  •  

Knihu Kdo pohne osudem přečetla a pro vás ohodnotila Magda Švejcarová

 
 

Marťan - WEIR, Andy  - 70%

 

O autorovi:

Andy Weir (1972) je americký spisovatel a softwarový inženýr. Světově se proslavil románem Marťan, který se v roce 2015 dostal na filmová plátna. A. Wier se narodil v Kalifornii. Od mládí četl klasickou sci-fi. Už v patnácti letech  programoval pro společnost Sandia National Laboratories. Na Kalifornské univerzitě studoval počítačové vědy, které však nedokončil. Pracoval jako programátor pro několik softwarových společností. 

A. Weir se psaní věnuje od svých dvaceti let, nejdříve své texty publikoval na internetu. Velkou slávu mu přinesl první publikovaný román Marťan. Tištěná verze knihy dosáhla dvanáctého místa v bestsellerovém žebříčku The New York Time.

Žije v Mountain View v Kalifornii. Trpí fóbií z létání, proto nenavštívil natáčení filmu Marťan, které probíhalo převážně v Budapešti. 

 

Obsah:

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.

 

Hodnocení: 70%

Tato sci-fi nás přivádí na Mars, kam byla vyslána třetí lidská výprava. Nešťastnou náhodou zůstane na planetě sám botanik a strojní inženýr Mark Watney a tím začíná jeho boj o přežití na této nehostinné planetě. Knih je zajímavá svými technickými detaily i samotným vypravěčem, který nám svůj boj podává formou deníku. Je vůbec možné přežít více jak rok na Marsu? Se správným vybavením a inteligencí ano.


Podobné tituly:

  •  

Knihu Marťan přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková