duben 2015

Láskobraní - HOŠKOVÁ, Blanka  - 80%

 

O autorce:

Autorka ženských románů Blanka Hošková se narodila 3. 9. 1967 v Brně, kde dodnes bydlí i pracuje. Je rozvedená a má jednu dceru. Psaní se věnuje již od raného mládí, kdy tvořila poezii, kterou přednášela v klubu Leitnerka. Přispívala články do časopisů pro ženy, ale po narození dcery se literárně odmlčela. K próze se opět vrátila v okamžiku, kdy si uvědomila, že její dcera dospívá a je nutné si najít nového koníčka. Za poslední tři roky vydala vlastním nákladem knihy, které se dotýkají ožehavých témat současnosti - těhotenství (Prohrané výhry), domácí násilí (Horko domácího krbu), alkoholismus (Dietnikum) nebo šikany na pracovišti (Kdo s koho). Knihy Blanky Hoškové jsou psané lehkou, čtivou formou, text má spád a příběh děj. 

 

Obsah:

Román Láskobraní je výsostně ženskou četbou. Je příběhem ženy ve středním věku, na kterou doléhá syndrom prázdného hnízda a zároveň velmi těžce nese chování svého manžela, který ji nechává v prázdném domě i na vinici samotnou a plní si své obchodní (a jak se později ukáže i citové) sny a potřeby jinde. Nejprve bojuje, pak rezignuje, a když se blíží k samému dnu svých sil, vstoupí jí do života nový muž. Happyend? Ani v nejmenším. Autorka čtenářky provede příběhem, ze kterého přímo bytostně cítíte vůni právě utržených hroznů s takovou samozřejmostí a lehkostí, že závěrečné prozření vámi přinejmenším otřese. Co vše se může skrývat za zdánlivou idylou vinařského kraje? Stačí se začíst!

 

Hodnocení: 80%

Román pro ženy z prostředí jižní Moravy o ženě středního věku, o její rodině, vztazích, lásce i zklamání mě příjemně překvapil.

Kniha se čte velice dobře, doporučuji k přečtení.

 

Podobné tituly:

Knihu Láskobraní přečetla a pro vás ohodnotila Ludmila Vavříková

 

 

Koukejte do výstřihů - ORTOVÁ, Zdeňka  - 80%

 

O autorce:

Česká spisovatelka, autorka fejetonů a povídek Zdeňka Ortová se narodila 21. 6. 1961 ve Slaném. Pracuje jako vedoucí Městské knihovny ve Velvarech. Literárně činná je od 80. let minulého století, kdy psala fejetony a povídky pro sobotní přílohy celostátních deníků. V roce 1990 se stala kmenovou autorkou humoristického časopisu Nový Dikobraz, pro který psala aforismy, epigramy a fejetony. Pravidelně fejetony vycházely také v časopise Vlasta.

Je nejvýznamnější českou aforistkou a jedinou ženou, která má svoji samostatnou kapitolu v Antologii českých aforistů a jejíž soubory aforismů vycházejí knižně. 

 

Obsah:

Novou knihu fejetonů a aforismů sestavila Zdeňka Ortová z drobných příhod, rozmanitých zkušeností a kuriozit. Nahlížením do absurdit současnosti vtiskla knize humorné ladění a ironický vtip. Hrdinové jejího pestrého světa jsou muži i ženy, lékaři, pedagogové, pacienti, rodiče, děti, zvířata, zvěrolékaři, milenci, chytráci i hlupáci, mladí i staří a tak dále. Dělá si z nich legraci, ale má pochopení pro jejich svízele a starosti, protože sama jich má taky dost.

 

Hodnocení: 80%

Soubor 49 fejetonů reaguje vtipnou formou na maličkosti života. Velmi vtipné, inteligentní. Nečíst ve veřejných prostředcích nebo s plnými ústy. V prvním případě se vás vaše okolí bude dívat jako na blázna a v očích bude mít nevyřčenou otázku, zda jste neutekly z blízké cvokárny. Ve druhém případě hrozí zadušení jídlem, které vám zaskočí, až se nečekaně rozesmějete. 

 

Podobné tituly:

Knihu Koukejte do výstřihů přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková