duben 2014

 

PRVOL, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL- Hartl, Patrik - 70%

 

O autorovi:

Český režisér a scénárista Patrik Hartl se narodil 10. 9. 1976 v Olomouci, kde také prožil velkou část svého života. Na pražské FAMU vystudoval filmovou a televizní režii. V roce 2000 školu zakončil absolventským snímkem Adam a Eva 2001. Na divadle režíroval řadu úspěšných her např. Otevřené manželství, Caveman, Absolvent. Hity se staly i jeho vlastní divadelní hry Hovory o štěstí mezi čtyřma očima (2004), Klára a Bára (2006), Soukromý skandál (2011). V roce 2008 vešel do kin jeho první celovečerní film Taková normální rodinka. Literární prvotinou Patrika Hartla je kniha PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL z roku 2012.

Více informací na https://www.patrikhartl.cz/

 

Obsah:

Román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů. Autorem knihy je Patrik Hartl - autor a režisér divácky úspěšných her. Příběh je o čtyřech kamarádech, kteří si dvacet let po maturitě položí otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, pokusí se to změnit.

 

Hodnocení: 70 %

Pojednává o čtyřech kamarádech, kteří spolu chodili do školy a v knize je zachycen krátký úsek života v jejich třiceti letech a po třídním srazu.

Kniha se velmi dobře čte a je nezvyklá v tom, že popisuje zážitky a prožitky mužů. Pobaví, ale i přinutí se zamyslet. Doporučuji

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL přečetla a pro vás ohodnotila Beata Rechová

 

 

 

 

Pečeť smrti - Vondruška, Vlastimil - 70%

 

O autorovi:

Český historik, publicista, spisovatel,autor především historických detektivek PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. se narodil 9. 5. 1955 v Kladně. Po absolvování gymnázia v rodném městě začal studovat historii a etnografii na FF UK v Praze, kterou zakončil v roce 1979. Vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil o tři roky později. V 80. letech působil v Národním muzeu v Praze, od roku 1986 jako ředitel jeho historické části. Po revoluci se začal věnovat podnikání, publicistice a literatuře. Společně s manželkou založil sklárnu Královská huť v Doksech, kterou provozovali do roku 2009. Od tohoto roku je spisovatelem z povolání.

Dosud publikoval více než 50 vědeckých statí a článků o dějinách hmotné kultury, 15 knih vědeckých a populárně naučných, více než 30 historických románů pro dospělé. Je autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále.

Za své dílo získal ocenění Zlatá stuha IBBY, cenu knihovníků SUK a 5 cen čtenářů nakladatelství MOBA.

Více informací na https://www.vlastimilvondruska.cz/index.php

 

Obsah:

Český král pověří Oldřicha z Chlumu delikátním vyšetřováním. Pražský biskup totiž vlastní darovací listinu děda současného krále na vesnici Makotřasy, o níž je Přemysl II. Otakar přesvědčený, že patří jemu. Královský prokurátor začne pátrat a narazí na vraždu staroměstské měšťanky, která se nechala vydržovat několika zámožnými muži, kromě jiného i nejvyšším komořím. I když to tak na první pohled nevypadá, Oldřich z Chlumu záhy odhalí, že oba zločiny spolu souvisejí. Pomalu začne rozplétat klubko složitých intrik, které ho tentokrát zavedou do křivolakých a ponurých uliček Starého Města pražského. Jenže neustále má kohosi v patách, kdo si dává záležet, aby každý, kdo něco ví, zemřel.

 

Hodnocení: 70 %

I když se o středověku říká, že je to doba temna, v Českých zemích, kde vládne Přemysl Otakar II. to tak zcela neplatí, jak nám ve své knize ukazuje autor. V Pečeti smrti se to sice hemží vraždami a intrikami, ale čtenář si může být jistý, že spravedlnost nad zlem zvítězí. Jak dokumentuje vyšetřování královského prokurátora Oldřicha z Chlumu. Kniha je čtivá, humorná, místy smutná. Kdo má rád klasický detektivní román s logickými závěry, nepřijde zkrátka. Doporučuji k přečtení i ostatní příběhy z řady Hříšní lidé království českého.

 

Podobné tituly:

Knihu Pečeť smrti přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková