duben 2013

Běda ženám, kterým muži vládnou - TEJKALOVÁ, Jiřina - 70 %

 

O autorce:

Česká spisovatelka Jiřina Tejkalová se narodila v roce 1955 v Rokycanech, ale dnes žije v Praze. Na DAMU vystudovala obor divadelní dramaturgie. V letech 1987 - 2005 pracovala nejprve jako redaktorka a později jako šéfredaktorka v Lidovém nakladatelství, ArtServis, Ivo Železný, Cinema a Knižním klubu. Od roku 2005 je na volné noze. Pravidelně autorsky spolupracuje s rozhlasovou stanicí Vltava, píše scénáře pro pražské Divadlo Viola a věnuje se vlastní knižní tvorbě. Z jejího pera pochází úspěšné knihy Můj řecký rozvod a Já a štrúdl.

Obsah:

Veselé i smutné je vyprávění o událostech, které v roce 2000 proměnily život tří kamarádek. Ač je jedna vdaná, druhá rozvedená a třetí svobodná, všechny se domnívají, že právě ony našly ten nejlepší recept na štěstí. Dramatické rodinné zvraty je ale přivedou k poznání, že ne všechno, co vypadá jako pravda dnes, zůstane pravdou i později. Tragické se mísí s nepravděpodobným, komické se zoufalým, deprese s nadějí – a výsledkem u čtyřicetiletých žen téměř nikdy není nový partner… Po výrazném úspěchu a dvou vydáních románu Já a štrúdl se autorka opět obrací především k ženám, ale zároveň také mužům objevuje svět, kam běžně nenahlédnou.
 

Hodnocení: 70 %

Tři kamarádky se schází 1x za měsíc a „probírají život“ – muže, manželství, děti, práci, … Každá má nějaké problémy. Jitka je už potřetí vdaná a vypadá to, že si manžela opět špatně vybrala. Valérie dělá dětem i manželovi doma služku a Saša po smrti babičky a matky žije stále sama.

Kniha se mi líbila, je „ze života“, napsaná s humorem.

Podobné tituly:

  • Úterní ženy - Monika Peetz

Knihu Běda ženám, kterým muži vládnou přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Koláčková

 

Ulička tisíce květů - TSUKIYAMA, Gail - 70 %

 

O autorce:

Americká spisovatelka Gail Tsukiyama se narodila v San Francisku do rodiny japonského otce a čínské matky. Na univerzitě v San Francisku vystudovala obor angličtina se zaměřením na tvůrčí psaní a umění. Většina jejích vysokoškolských prací byla naměřena na poezii. V současné době žije stále v tomto městě, kde také přednáší na univerzitě obor tvůrčí psaní. Věnuje se psaní knižních recenzí.

V roce 2001 byla jako jedna z padesáti autorů vybrána Kongresovou knihovnou k účasti na prvním Národním festivalu ve Washingtonu. Jako host se zúčastnila hongkongského mezinárodního literárního festivalu a festivalu spisovatelů v Sydney.

 

Obsah:

Příběh dvou dorůstajících tokijských bratrů, nadějného zápasníka sumó Hirošiho a stejně slibného uměleckého řezbáře masek pro klasické japonské divadlo nó Kendžiho, se odvíjí na pozadí druhé světové války. Ohnivá bouře Hirošimy hluboce poznamená i životy dvou sester, Aki a Haru, jejichž jímavým vztahem prolnou osudy obou bratrů. Ani nejkřehčí vztahy ovíjející čtveřici ústředních postav příběhu neunikají tragice každodenních náhod a proher.

Hodnocení: 70 %

Je to příběh dvou bratrů a dvou sester odehrávající se v Japonsku na konci druhé světové války a v poválečné obrodě  společnosti zničené válkou.
Příběh je plný klidné i bolestné nostalgie, příběh vztahů a vzpomínek vykreslený na pozadí zlé doby.
Bratři Kendži a Hiroši jsou sirotci, vyrůstající u babičky a dědy. Kendži je drobný, uzavřený a  umělecky založený chlapec, toužící stát se uměleckým řezbářem masek do tradičního japonského divadla nó.
Hiroši je urostlý chlapec s bojovým duchem předurčený stát se zápasníkem sumó.

Sestry Haru a Aki jsou dcerami majitele stáje zápasníků sumó. Jejich život velmi silně zasáhne bombardování Tokia, kdy přijdou o matku. Aki je zasněná křehká dívka a Haru je samostatná a po matčině smrti se stará o sestřičku i o domácnost.

Životy hlavních postav se prolínají, prožívají životní výhry i prohry v návaznosti na změny ve společnosti po válce. Prožité válečné hrůzy je ale neopouští a mají podstatný vliv na jejich životy.

Příběh končí krédem: "Žít se musí dál".
 

Podobné tituly:

  • Samurajova zahrada - Gail Tsukiyama

Knihu Ulička tisíce květů přečetla a pro vás ohodnotila Milada Češková

 

Swingers party - GERING, Jaroslav - 90 %

 

O autorovi:

Český spisovatel Jaroslav Gering se narodil v roce 1957 v Ostravě, kde také prožil velkou část svého profesního života. Nejdříve pracoval v ostravských dolech a dnes je zaměstnán ve sféře služeb. Žije v Opavě. Jeho první dílo, kniha pro děti Jak to bylo se žralokem, nikdy nevyšla. Kategorické odmítání redaktorů z několika nakladatelství ho na několik let umlčelo.

K psaní se vrátil až ve zralém věku, kde se setkal se ženou, která byla znalá životem. Její příběh ho znovu přivedl k myšlence vzít pero do ruky.

Obsah:

Mladičká Jana je na prahu dospělosti. Neutěšené zázemí ji vehnalo do rozhodnutí, aby co nejdříve opustila domov a rodiče. Náhodou se seznamuje s hezkým Karlem, který ji přitahuje svým sebevědomím. Má na věci jasné názory, s ničím se nepáře. Janě trochu vadí, že jde na všechno moc rychle. Sama nemá kdy, aby si vychutnala krásné chvíle zamilovanosti a intimní blízkosti. Přichází do jiného stavu. Kája rozhoduje, že ji přestěhuje z Ostravy do Bělé, kde bydlí se svou matkou v rodinném domě. Vše se zdá být krásné. Reálný život s Kájou však Janě velmi rychle strhává růžové brýle. Pozdě poznává, že vběhla do promyšlené pasti.
 

Hodnocení: 90 %

Kniha je psána podle skutečné události. Je to příběh o hledání lásky, hořkém poznání,  krutosti i naději.

Podobné tituly:

  •  

Knihu Swingers party přečetla a pro vás ohodnotila Dagmar Konečná