červenec-srpen 2016

Ve slepé uličce - MANKELL, Henning - 80%

 

O autorovi:

Populární autor detektivních románů Henning Mankell se narodil 3. února 1948 ve Stockholmu, ale vyrůstal na severu Švédska. Na vysoké škole psal a režíroval divadelní hry. V roce 1968 se zúčastnil nepokojů švédských studentů, které trvale poznamenaly jeho skutky a životní názory. V roce 1973 vyšla jeho  románová prvotina Odstřelovač skal o dělnickém hnutí ve Švédsku. Po celá 70. léta se ve své tvorbě věnuje závažným společenským problémům.

Henning Mankell pracoval ve Švédsku také jako herec, divadelní režisér a manažer. Dnes žije v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida. Jeho manželkou je dcera švédského filmového a divadelního režiséra Ingmara Bergmana.

 

Obsah:

To léto patří k nejteplejším, jaká ve Švédsku lidé pamatují. Komisař Wallander se chystá na dovolenou s novou ženou, která se objevila v jeho životě, a doufá, že to jeho vzpurná dcera a stárnoucí otec nějak zvládnou bez něj. Jenže letní pohoda nemilosrdně skončí, když se před jeho očima upálí v řepkovém poli mladá dívka. Krátce nato udeří vrah, jehož bestialita nezná mezí. Za oběť si vybere bývalého švédského ministra spravedlnosti. Brzy se však ukáže, že zavražděný je jen první z řady obětí sériového vraha… Jaké je spojení mezi ministrem v penzi, úspěšným galeristou a obyčejným zlodějíčkem? Proč vrah oběti skalpuje? Kolik jich ještě bude? A kdo byla upálená dívka? Wallander usilovně hledá odpovědi a především toho, kdo má ta zvěrstva na svědomí. Nemá přitom ani tušení, že vrah je blíž, než by si přál.

 

Hodnocení:80%

Další z řady detektivních případů komisaře Kurta Wallander, nenechá čtenáře téměř vydechnout. V horkém létě řádí sériový vrah, jehož odhalením se čtenáři zatají dech.

Velice čtivá detektivka, autor si pro své milovníky připravil tentokrát opravdu silné překvapení. 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Ve slepé uličce přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková