červenec - srpen 2015

Stalker - KEPLER, Lars  - 50%

 

O autorovi:

Lars Kepler je pseudonym, pod kterým se ukrývá manželská dvojice Alexandra Coalho Ahndorilová a Alexandr Ahndoril. Jedná se o švédské autory, kteří mají rádi thrillery a rozhodli se společně napsat knihu, která by nebyla ovlivněna tvorbou s jejich jmény. Do detektivního žánru se snaží vnést nové prvky inspirované filmem, nové charakteristické typy a znaky. Zvolený pseudonym není náhodný. Jméno astronoma Jana Keplera symbolizuje objevování nového a Lars je zkratka spisovatele Stiega Larssona.

 

Obsah:

Bez Joony Linny je policie bezmocná. Před devíti lety byl pastor Rocky Kyrklund odsouzen za brutální vraždu a svěřen do psychiatrické péče. Z události si nic nepamatuje — od tragické autonehody trpí opakujícími se výpadky a ztrátou paměti. Ve stejnou dobu, kdy se Rocky Kyrklund znovu vrací do společnosti, někdo policii pošle video ženy v okně. Následujícího dne je žena nalezena mrtvá. Brutalita vrahova útoku vyšetřovatele dovede k Rockymu Kyrklundovi. Policii přijde další videonahrávka. Nikdo nerozumí tomu, co se to děje. A Joona Linna více než před rokem zmizel. Skoro všichni si myslí, že je mrtvý. Skoro všichni.

 

Hodnocení: 50%

Bylo to trochu zklamání, asi nejslabší knížka této autorské dvojice. S Písečným mužem nebo Paganiniho smlouvou se to nedá srovnávat. Začátek se neuvěřitelně vlekl, spád to začalo mít asi od 300 stránky. Divoké zápletky a překvapivý závěr. Joona Linna je ale borec.

 

Podobné tituly:

Knihu Stalker přečetla a pro vás ohodnotila Jitka Štípská

 

 

 

Pod znakem orla - SCARROW, Simon  - 70%

 

O autorovi:

Britský spisovatel historických románů se narodil v roce 1962 v Nigérii a poté s rodiči žil v mnoha zemích. Po návratu do Británie vystudoval historii na University of East Anglia poté vyučoval na College Norwich. Specializací S. Scarrowa byly římské dějiny, proto pro studenty pořádal poznávací zájezdy po římských památkách a do muzeí. Během exkurzí si prohluboval dál své znalosti, které nakonec zúročil při napsání napínavých vojenských příběhů z období římské invaze do Británie. Proslavil se sérií románů, jejichž hlavními hrdiny jsou dva římští vojáci bojující pod znakem orla. Své pedagogické kariéry se vzdal a plně se věnuje psaní knih. S manželkou a dětmi žije v Norfolku. 

Obsah:

Scarrowovy nesmírně hluboké znalosti římské historie se snoubí s literárním talentem, který čtenáře zatáhne přímo do centra bouřlivých událostí naplněných krví, potem, slzami, strachem i radostí z vítězství a umožní mu prožívat je s jeho hrdiny. Píše se rok 42 našeho letopočtu a ke II. legii, nejúdernější jednotce celé římské armády, právě dorazil do Germánie nový rekrut Quintus Licinius Cato. Mladý voják, který se až dosud potýkal především s knihami, se musí vyrovnat nejen se všemi těžkostmi tuhého vojenského režimu, ale také čelit odporu svých spolubojovníků – poté, co vyjde najevo, že díky svým kontaktům u císařova dvora byl jmenován do vyšší hodnosti než oni. Stává se zástupcem Macrona, neohroženého centuriona a zkušeného bojovníka, a musí v nadcházejících vojenských akcích prokázat mnohem více schopností než všichni ostatní vojáci. Ti zjišťují, že po krvavých střetech s bojovníky germánských kmenů, je další tažení je zavádí do země, které se v divokosti žádná jiná nevyrovná – do barbarské Británie. Po dlouhém pochodu na západ musí Cato a Macro splnit zvláštní úkol, díky němuž proniknou do nejhlubších tajů spiknutí, které nemá za cíl nic menšího než svržení císaře… Dokonalá kniha pro všechny milovníky Cornwellových románů, kteří ocení její smysl pro detail a úžasný dějový spád.

 

Hodnocení: 70%

Kniha je prvním dílem rozsáhlé historické série z období císařského Říma. Hlavní hrdinové jsou: nový rekrut Quintus Licinius Cato, který na začátku knihy získá hodnost optia a stává se tedy zástupcem velitele centuriona Macrona. Kniha je hodně čtivá, příběh čtenáře vtáhne do děje. Jediným rušivým prvkem je příliš moderní jazyk římských vojáků, který do tehdejší doby vůbec nepasuje. V podobném čtivém duchu jsou knihy o Sharpovi od Bernarda Cornwella.

 

Podobné tituly:

Knihu Pod znakem orla přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková