červenec 2014

Muž se psem - Jirotka, Zdeněk - 70%

 

O autorovi:

Český spisovatel, fejetonista a člen PEN-klubu Zdeněk Jirotka se narodil v 7. 1. 1911 v Ostravě. Po maturitě na Střední průmyslové škole v Hradci Králové vstoupil do armády, kde do roku 1940 působil jako důstojník pěchoty v Košicích, Banské Bystrici, Olomouci, Brně a Vyškově. V roce 1940 nastoupil do redakce Lidových novin, po válce přešel Svobodných novin a od roku 1951 působil v redakci Dikobrazu. V letech 1953 - 1962 byl redaktorem Československého rozhlasu a poté se vrátil do Dikobrazu na pozici zástupce šéfredaktora.

Zdeněk Jirotka je známí především svou humorně zábavnou románovou prvotinou Saturnit, podle které byl na počátku 90. let natočen stejnojmený film. Na úspěch navázal o rok později parodií dekterknivního žanru v knize Muž se psem. Kouzlo Jirotkova humoru tkví v inspiraci suchým anglických humorem a v kouzlu nedořečeného a skrytého. Na úspěch prvních dvou knih se mu nepodařilo navázat a s postupujícím věkem se autorsky odmlčel. Zemřel 12. 4. 2003 v Praze.

 

Obsah:

Neprávem opomíjená parodie na detektivní romány z pera českého satirika, autora Saturnina. Amatérský detektiv, civilním povolání strážce majáku, pátrá po finančním podvodníkovi, který uniká policii po celém světě. Děj s neuvěřitelným spádem plný zvratů a situační komiky je aktuální i po letech.

 

Hodnocení: 70 %

Humorný román s lehkou detektivní zápletkou potěší především milovníky příběhů z dob první republiky. Sice se to se Saturninem nedá srovnat, ale autor je věrný nadsázce a humoru a čtenář si nemůže pomoc a musí knihu dočíst.

Kniha se mi velmi libila a určitě časem sáhnu i po jiných jeho knihách.

 

Podobné tituly:

  •  

Knihu Muž se psem přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

 

Poslední dopis od tvé lásky - Moyes, Jojo - 70%

 

O autorce:

Jojo Moyes je anglická spisovatelka, která se narodila v roce 1969 a vyrůstala v Londýně. Než získala v roce 1992 stipendium na Londýnské univerzitě, kde vystudovala žurnalistiku, pracovala v různých oborech. Deset let se věnovala novinářské práci - psala pro britský deník The Independent a jako dopisovatelka listu Sunday Morning Post pobývala v Hong Kongu. V roce 2002 vyšla její první kniha a od té doby se psaní románů věnuje na plný úvazek. Spolu s manželem Charlesem Arthurem a třemi dětmi žije na farmě Essexu.

Obsah:

Silný a citlivý příběh lásky, nevěry a ztráty. Píše se rok 1960 a Jennifer Stirlingová se po vážné autonehodě probouzí v nemocnici. Na nic se nepamatuje a na nic si nevzpomíná. Když je pak z nemocnice propuštěna, nachází doma schovaný tajný dopis a z mlhy zapomnění pomalu začínají vystupovat obrazy upomínající na velkou lásku, kvůli které byla kdysi riskovat úplně všechno. O bezmála půlstoletí na dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby kvůli němu opustila manžela, náhodou narazí v archivu mladá novinářka Ellie Haworthová. Pouští se do pátrání po dámě, které byl dopis adresován a po příběh velké lásky, jenž se za dopisem skrývá.
 

Hodnocení: 70 %

Tento příběh mě zaujal proto, že je v něm tolik upřímného citu a lásky. Vzniklý vztah neřeší Jennifer kvapně a bez rozmyslu, je si vědoma svého manželského slibu a chce mu dostát. I když, podle mne, si to její manžel nezaslouží. Přesto nejde okamžitě za svou láskou bezhlavě a bez kompromisů - tak, jak je to obvyklé v dnešní době, kdy lidé mění partnery jako kabáty a stále nenalézají tu pravou lásku. Autorka napsala poutavý příběh o lásce a věrnosti, ale vyhnula se tradičnímu klišé harlekýnek a telenovel.

Podobné tituly:

  •  Jojo Moyes - Než jsem tě poznala

Knihu Poslední dopis od tvé lásky přečetla a pro vás ohodnotila Magda Švejcarová