červenec 2013

Padesát odstínů temnoty - JAMES, E. L.  - 50%

 

O autorce:

E. L. James je pseudonym nezávislé anglické spisovatelky, televizní producentky, scénáristky a autorky úspěšného erotického románu Padesát odstínů šedi Eriky Mitchell Leonard, která se narodila 7. 3. 1963 v Londýně. Dětství prožila Buckinghamshire. Na Universite of Kend vystudovala historii.

Do světa literatury vstoupila na jaře 2011 prvotinou Padesát odstínů šedi, která se vyšla jako e-kniha na internetu. Aby se román stál světovým bestsellerem, nepotřeboval žádnou reklamu v médiích. Román se vyšplhal na přední místa prestižního žebříčku nejprodávanějších knih USA, který hodnotí list The New York Times. U nás román vyšel za obrovské podpory médií na podzim 2012 a stal se komerčně nejúspěšnějším titulem loňského roku. V lednu 2013 vyšel u nás druhý díl Padesát odstínů temnoty.

Po celém světě se prodalo zatím 60 mil. výtisků. U nás se toto číslo šplhá ke 100 tis. hranici. E. L. James za své dílo získala ve Velké Británii Národní knižní cenu 2012 za román Padesát odstínů šedi. Stala se Osobností roku 2012 Vydavatelství Weekly.

Více informací na https://www.eljamesauthor.com/landing/.

 

Obsah:

Druhý díl erotického románu o temných touhách, které dřímou v každém z nás… Poté co Anastasia Steeleová na vlastní kůži pocítí, jak temná jsou tajemství Christiana Greye, opouští ho. Přese vše, co se mezi nimi stalo, však na něj stále nemůže zapomenout. Když jí tedy Christian předloží novou smlouvu, nemůže odolat a vrací se k muži, kterého vášnivě miluje. Postupně odhaluje všechna tajemství a zjišťuje, že jeho padesát odstínů šedi je temnějších, než si kdy dovedla představit. A zatímco Christian bojuje se svými démony, Ana musí učinit nejdůležitější rozhodnutí ve svém životě… Velmi úspěšný román, který se ve světě zařadil mezi bestsellery a i u nás se jistě, stejně jako první díl, stane jedním z nejprodávanějších titulů.

 

Hodnocení: 50 %

Po přemáhání se k dočtení prvního dílu, jsem si řekla, že když už jsem zvládla to, tak se prokoušu i tímto druhým- i když jsem si myslela, že opět bude kniha plná nudných a někdy i směšných frází, přece jenom mě už zajímalo, jak to s Anastasií a Christianem dopadne…(bylo přece jasné, že se k sobě vrátí… J ) Musím uznat, že mě druhý díl docela překvapil, ovšem ne ve všech směrech. V částech kdy z rádoby erotického dialogu bylo jasné, co se zase chystá, jsem opět převracela oči, a rozhodně jsem neměla ruku pod peřinou- jak jsem četla v některých jiných komentářích knihy. Nicméně kniha se četla o poznání líp, hlavně už tam byl nějaký děj a zápletky s prvky detektivky. Takže v některých částech knihy jsem prostě „musela“ číst dál. To mě oproti prvnímu dílu dost potěšilo. Bohužel ani tak nedokážu změnit svůj názor, že je to všechno pohádka… Každopádně příběh se začal vyvíjet a i když vím, že některé věci se v knize zkrátka nezmění, ze zvědavosti si nejspíš přečtu i díl třetí. 

 

Podobné tituly:

  • další knihy autorky

Knihu Padesát odstínů temnoty přečetla a pro vás ohodnotila Hana Veselá

 

Válka s Mloky - ČAPEK, Karel - 90%

 

O autorovi:

Významný český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích v rodině lékaře. Brzy po narození se rodina přestěhovala do Úpice. Gymnázium začal studovat v Hradci Králové, ale po odhalení organizovaní protirakouského spolku musel přestoupit do Brna. V roce 1915 ukončil studia na FF UK v Praze a po té studoval filozofii v Berlíně a Paříži. 

Pro svou nemoc nebyl odveden do armády, proto se nezúčastnil I. světové války. Krátce po studiu pracoval jako domácí učitel Prokopa Lažanského na zámku Chýše. Potom přešel k novinařině, jako redaktor pracova vl Národních listech, v Nebojsa, v Lidových novinách. V letech 1921 - 1923 působil jako dramaturg a režisér v Divadle na Vinohradech. V letech 1925 - 1933 vykonával fuknci prvního předsedy Československého PEN klubu. Jeho manželkou byla herečka a dlouholetá přítelkyně Olga Scheinpflugová.

Literárně tvořit začal už před první světovou válkou spolu svým bratrem Josefem. Na Čapkovu tvorbu mělo vliv jeho filozofické a estetické vzdělání, pragmatismus expresionismus, ale také vědeckotechnická revoluce. Typickým znakem jeho děl je obrovská slovní zásoba a dobré využívání českého jazyka a jeho zvláštností. 

Poslední roky života prožil ve Staré Huti u Dobříše. Zemřel 25. prosince 1938 na plicní edém několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem. V roce 1995 mu byl in memoriam, propůjčen Řád T. G. Masaryka. Celkem sedmkrát byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu. 

 

Obsah:

Kniha - klasické dílo české literatury - Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého.

Hodnocení: 90%

I když patří knihy Karla Čapka ke klasice české literatury, já sama jsem jich moc nepřečetla. Proto jsem byla velmi překvapená, že mě Válka s Mloky tolik nadchla a překvapila. Tento román je uváděn jako utopistický román, sci-fi, apod. Pravdou je, že je to především studie lidského myšlení a chování. Kniha byla napsána jako reakce na hrozící nebezpečí fašismu a je stále varováním před hrozícím nebezpečím totalitních ideologií. Velmi se mi na knize líbilo nejen románové pojetí, ale i reportáže, které byly do textu velmi promyšleně vkládány. Z četby knihy člověka místy až mrazí, ale najdou se i okamžiky, kdy se zasměje.

 

Podobné tituly:

 

Knihu Válka z Mloky přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

  •