červen 2015

Pošetilá družička - SIMONS, Ida  - 70%

 

O autorce:

Nizozemská spisovatelka Ida Simons (1911, Antverpy - 1960, Haag) se po vypuknutí první světové války přestěhovala společně s rodiči z belgických Antverp, kde se v roce 1911 narodila do nizozemského Haagu. V Paříži a Londýně studovala hru na klavír a od devatenácti let koncertovala na klavír doma i v zahraničí. Její hudební kariéru přerušila až okupace Nizozemí v květnu 1940 a pronásledování Židů. Spolu s manželem a synem prošla vězněním v Barneveldu, Westerborku a Terezíně, kde také hrála na klavír. Po válce se pokusila o návrat na profesionální koncertní dráhu, ale ze zdravotních důvodů ji musela v polovině 50. let opustit. V roce 1946 debutovala básnickou sbírkou Trpká úroda 1940-1945, o deset let později vyšly dvě novely s názvem Bahno a hvězdy. Větší ohlas vyvolal až v roce 1959 román Pošetilá družička. Po autorčině nečekané smrti kniha postupně upadla v zapomnění, ale nové vydání v roce 2014 se stalo nizozemskou literární událostí roku. 

 

Obsah:

Román Pošetilá družička, jehož děj se odehrává ve 20. letech minulého století v antverpské židovské komunitě, vyšel již v roce 1959. Jeho znovuobjevení v roce 2014 se však v Nizozemsku stalo literární senzací prvého řádu a v současné době se připravuje jeho vydání v další dvacítce zemí. „Je mnohem užitečnější vydolovat z méně příjemného zážitku humorný prvek, než se v něm snažit vystopovat nepřítomnou světlou stránku,“ dostalo se poučení hlavní hrdince tohoto příběhu, dvanáctileté židovské dívce Gittel. A řídila se jím i Ida Simonsová při psaní svého autobiograficky laděného románu: Gittel si sice na prahu světa dospělých nedělá mnoho iluzí, ale přesto srší humorem a (sebe)ironií. A tak ji nezdolají ani rozhárané rodinné poměry, jimiž je smýkána z Haagu do Antverp a zpátky, podle toho, s kým se její matka právě pohádá – zda s otcem, nebo se svou antverpskou rodinou. Ostrůvkem klidu je pro Gittel hra na klavír, zvlášť když jí rodina bankéře Mardella umožní cvičit na skvělém nástroji. A setkání s ním, jeho dcerou Lucií a andělsky půvabným příručím Gabrielem je také katalyzátorem jejího dospívání. Gittelin nesentimentální humor a vitalita v lecčems připomínají hrdiny Oty Pavla a přinášejí sílu i potěchu čtenářům všeho věku.

 

Hodnocení: 70%

Vtipné, okouzlující, úsměv na tváři vyvolávající čtivo na dovolenou či krátkou cestu vlakem jako stvořené. Sice kniha vyšla v polovině 50. letech minulého století, ale má co říct i dnes. 

 

Podobné tituly:

Knihu Pošetilá družička přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková

 
 

Lhář 1 - 4 - Ćwiek, Jakub  - 60%

 

O autorovi:

Polský spisovatel Jakub Ćwiek se narodil 24. 6. 1982 v Opole. Jeho literární prvotinou byla sbírka povídek, jehož hlavní hrdinou je Loki, severský bůh klamů a lží, patron podvodníků a zrádců. Kniha vyšla v Polsku v roce 2005 a u nás poprvé vyšla v roce 2011 pod názvem Lhář. J. Ćwiek byl čtyřikrát nominován na Cenu Janusze A. Zajdela. Je členem Slezského Klubu Fantastiky.  

 

Obsah:

Valhala je v troskách. Loki, adoptovaný Odinův syn, patron podvodníků a zrádců, se postaví na stranu triumfujících zástupů Božích. Ve světě, kde se zbloudilá mytologická božstva spolčují s pekelnými démony, jsou jeho služby neocenitelné. Loki se stává andělským klukem pro všechno, alespoň to si archandělé myslí. On má však své vlastní plány. Na tomto i onom světě existují záležitosti, které není možné vyřídit se svatozáří nad hlavou.

 

Hodnocení: 60%

Vtipná tetralogie o jednom severském bohu, který slouží andělům a svým svérázným způsobem zasáhne do apokalypsy.

 

Podobné tituly:

Knihu Lhář přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková