červen 2014

Tajemství abatyše z Assisi - Vondruška, Vlastimil - 60%

 

O autorovi:

Český historik, publicista, spisovatel, autor především historických detektivek PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. se narodil 9. 5. 1955 v Kladně. Po absolvování gymnázia v rodném městě začal studovat historii a etnografii na FF UK v Praze, kterou zakončil v roce 1979. Vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil o tři roky později. V 80. letech působil v Národním muzeu v Praze, od roku 1986 jako ředitel jeho historické části. Po revoluci se začal věnovat podnikání, publicistice a literatuře. Společně s manželkou založil sklárnu Královská huť v Doksech, kterou provozovali do roku 2009. Od tohoto roku je spisovatelem z povolání.

Dosud publikoval více než 50 vědeckých statí a článků o dějinách hmotné kultury, 15 knih vědeckých a populárně naučných, více než 30 historických románů pro dospělé. Je autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále.

Za své dílo získal ocenění Zlatá stuha IBBY, cenu knihovníků SUK a 5 cen čtenářů nakladatelství MOBA.

Více informací na https://www.vlastimilvondruska.cz/index.php

 

Obsah:

Pouť ke svatému Jakubovi do Compostely patří k vrcholným projevům křesťanské zbožnosti. Oldřich z Chlumu má však svých starostí tolik, že na něco takového nikdy nepomyslel. Jenže král Přemysl II. Otakar je jiného názoru. Nařídí, aby jeho prokurátor byl členem družiny, která na zbožné pouti doprovodí královu tetu abatyši Anežku. A ještě rozmrzelejší je Oldřich ve chvíli, kdy se dozví, že společnici má Anežce dělat během cesty Světlana, dcera purkrabího Viléma z Landštejna. Ještě než překročí hranice království, dojde k první vraždě. V blízkosti poutníků se začínají pohybovat papežovi vyslanci, tajemní templáři i zvědové francouzského krále. A tehdy se Anežka Oldřichovi přizná, že k pouti ji nevedly jen zbožné úmysly. Před svou smrtí jí slovutná abatyše Klára z Assisi napsala o znepokojivém podezření. Návrat odmítá, a tak malá družina pokračuje v cestě za tajemstvím, jehož odhalení musí mnozí vykoupit svou krví.

 

Hodnocení: 60 %

Historik a spisovatel Vlastimil Vondruška čtenářům opět nadělil středověkou detektivku se známým don juanem Oldřichem z Chlumu, tentokráte na pouti do Compostely. Kdo má Vondrušku načteného a baví ho cyklus Hříšní lidé království českého, bude spokojen. Kniha je čtivá napínavá a  občas i humorná. Nezklame, ani ale nijak zvlášť nenadchne. Exkurze do středověkého království českého je poutavá a čtenáře po dobu četby obklopí historie.
 

 

Podobné tituly:

  •  Další knihy Vlastimila Vondrušky

Knihu Tajemství abatyše z Assisi přečetla a pro vás ohodnotila Milada Češková

 

 

Bílá lvice - Mankell, Henning - 100%

 

O autorovi:

Populární autor detektivních románů Henning Mankell se narodil 3. února 1948 ve Stockholmu, ale vyrůstal na severu Švédska. Na vysoké škole psal a režíroval divadelní hry. V roce 1968 se zúčastnil nepokojů švédských studentů, které trvale poznamenaly jeho skutky a životní názory. V roce 1973 vyšla jeho  románová prvotina Odstřelovač skal o dělnickém hnutí ve Švédsku. Po celá 70. léta se ve své tvorbě věnuje závažným společenským problémům.

Henning Mankell pracoval ve Švédsku také jako herec, divadelní režisér a manažer. Dnes žije v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida. Jeho manželkou je dcera švédského filmového a divadelního režiséra Ingmara Bergmana.

 

Obsah:

Třetí díl ze série o případech komisaře Wallandera. V poklidném kraji jižního Švédska zmizí Louisa Akerblomová, realitní makléřka, opora metodistické církve, manželka a matka. Neexistuje žádné vysvětlení ani motiv. Komisař Kurt Wallander je se svým týmem povolán případ vyšetřit. Wallander od samého začátku tuší, že oběť už není mezi živými. Zatím však nemá ani ponětí, jak daleko bude muset zajít, aby vraha dopadl. Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin.

 

Hodnocení: 100 %

Brilantní detektivní román od švédského spisovatele, který se z části odehrává ve Švédsku a z části v jižní Africe. Kniha má typický spád, napínavé pasáže i historické pozadí. Z dosud vyšlých autorových knih se mi líbila nejvíce. Vřele doporučuji čtenářům, kteří mají rádi intriky tajných služeb a tajných policejních klubů.

 

Podobné tituly:

Knihu Bílá lvice přečetla a pro vás ohodnotila Lenka Maňáková