březen 2018

Podhoubí - LUJÁN, Marcelo - 60%

 

O autorovi:

Marcelo Luján je argentinský vypravěč a spisovatel, který od roku 2001 žije v Madridu. Ve Španělsku pracuje jako koordinátor kulturních akcí a vede literární dílny. Za svůj poslední román  Podhoubí získal tři ceny, mimo jiné Cenu Dashiella Hammetta (2016) za nejlepší černý román ve španělštině. Jeden z jeho románů Moravia se odehrává částečně na východě území naší republiky.  Jeho knihy byly přeloženy do francouzštiny, němčiny, italštiny a angličtiny. 
Více informací o autorovi na www.marcelolujan.com
 

Obsah:

Hororový příběh uznávaného argentinského autora, jehož dějištěm se stává chata v idylickém údolí. Muži po večeři popíjejí na verandě, ženy vaří kávu a myjí nádobí. U bazénu sedí tři dospívající děti, čtvrté – čerstvě dospělý muž – na večírek právě přijíždí. Bude třeba dojet autem pro led, který právě došel... Konec zdánlivě všedního prázdninového dne se pro dvě rodiny stane začátkem tragédie, rozpoutá příval lží a krutosti. Začne se odvíjet příběh o ztrátě nevinnosti, bolesti a chorobné sexuální touze. Dvoje letní prázdniny postačí k tomu, aby se idylické místo proměnilo v peklo.

 

Hodnocení: 60%

Podle mne překombinovaný nepřehledný psychologický román. Zatímco je líčena scéna, do textu jsou vmíseny dialogy osob, které zrovna nejsou na scéně, a člověk se v příběhu ztrácí. Jednou se postava jmenuje vlastním jménem, jednou je jmenována jako „ta nejstarší“, „ta tmavovlasá“, „ten starší kluk“ a čtenáře už vcelku unavuje stále luštit, o kom je  řeč.

Na jedné straně zmar, destrukce, na druhé straně zamlžené romantické vzpomínky a milostné scény. Žádný horor, jak láká čtenáře Argo, ale těžko čitelný román vyžadující hodně trpělivosti. Trpělivost vyžaduje, protože než se něco dozvíte, jste z Hodonína vlakem v Pardubicích…“Je časně ráno a Eva není ospalá. Má žízeň. Už ne tak velkou. Nebo už ne tak velkou jako cestou taxíkem domů….“ (s. 39) Tak má žízeň nebo nemá žízeň? A to je autorův styl psaní v celé knize.

Ale abych nebyla jen negativní, knihu jsem dočetla, rozhodně to však není četba na pěkný prosluněný klidný den. 

 

Podobné tituly:

  •     Knihu Podhoubí přečetla a pro vás ohodnotila Bohdana Kuzmová Křepinská

 

 

Hadrový panák - COLE, Daniel - 60%

 

O autorovi:

Daniel Cole je britský spisovatel, který pracoval jako záchranář a později se stal úředníkem Královské společnosti na ochranu zvířat před krutostí (RSPCA). Do nedávna pracoval pro dobročinný Královský národní záchranný institut (RNLI). Kniha Hadrový panák je jeho prvotinou. Román byl přeložen do třiceti světových jazyků. Na jaro 2018 je ohlášeno vydání dalšího krimi románu s Wolfem a Baxterovou. 
 

Obsah:

Před čtyřmi roky vzal detektiv William „Wolf“ Fawkes spravedlnost do svých rukou – nedokázal ustát, že soud osvobodil podle něj jednoznačného pachatele. Wolfa postavili mimo službu a poslali do psychiatrické léčebny. Teď se vrací do práce a touží po velkém případu. A zdá se, že se ho dočkal: na místě činu, kam ho přivolala kolegyně Emily Baxterová, se najde mrtvola – sešitá z částí šesti těl jako hadrový panák. Stejně tak pojmenují děsivý případ média a Fawkes je pověřen identifikací obětí. Vzápětí Wolfova bývalá žena, která pracuje jako reportérka, obdrží od anonyma fotky z dějiště zločinu a taky seznam šesti lidí a dat, kdy budou zabiti. Poslední jméno na seznamu je: Fawkes. A vrah už si chystá šicí potřeby... Hadrový panák (v originálu Ragdoll) se stal celosvětovým čtenářským hitem, přeloženým do více než třiceti jazyků.

 

Hodnocení: 60%

Podle záložky člověk očekával velmi drsnou, krví a masem protkanou detektivku, ale nebylo to až tak strašné. Zajímavá je postava detektiva Wolfa, jeho parťačka zamilovaná alkoholička, je už trochu klišé. Téma nájemných vražd jako pomsty je zajímavé a kdo si je objednal, to nebudu prozrazovat. Celkem rychle čtivé, ale jsou mnohem lepší detektivky.

 

Podobné tituly:

  •     Knihu Hadrový panák přečetla a pro vás ohodnotila Jitka Štípská