březen 2017

Okamžiky štěstí -  HARTL, Patrik - 70 a 80%

 

O autorovi:

Český režisér a scénárista Patrik Hartl se narodil 10. 9. 1976 v Olomouci, kde také prožil velkou část svého života. Na pražské FAMU vystudoval filmovou a televizní režii. V roce 2000 školu zakončil absolventským snímkem Adam a Eva 2001. Na divadle režíroval řadu úspěšných her např. Otevřené manželství, Caveman, Absolvent. Hity se staly i jeho vlastní divadelní hry Hovory o štěstí mezi čtyřma očima (2004), Klára a Bára (2006), Soukromý skandál (2011). V roce 2008 vešel do kin jeho první celovečerní film Taková normální rodinka. Literární prvotinou Patrika Hartla je kniha PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL z roku 2012.

Více informací na https://www.patrikhartl.cz/

 

Obsah:

Nový dvojromán Patrika Hartla je možné začít číst z kterékoli strany. Vyberte si! Příběh sourozenců Veroniky a Jáchyma budete prožívat podle toho, který začátek zvolíte. Buďto do života skočíte jako Jáchym volným pádem z výšky čtyř tisíc metrů nebo se jako Veronika budete statečně prokousávat citovými nástrahami ode dne ke dni. Prožijete dva příběhy v jednom. Jako on a jako ona. Nebo v opačném pořadí, což bude překvapivě jiné, než byste očekávali... Můžete s nimi hledat štěstí, doufat, věřit, dělat chyby a napravovat je. Budete se o ně bát, fandit jim a zamilovávat se s nimi. A nejenom s nimi. Taky s Eliškou, Kubou, Dedém, Monikou, Viktorem, Amy, Kryštofem, Danou, Viki a Ondřejem. Protože štěstí a lásku hledá každý. I když to zní jako fráze.

 

Hodnocení: 70 a 80%

Marcela Hanáková: Velmi dobrá kniha o životě dvou sourozenců. Dva příběhy, ve kterých je popsán život sourozenců, jejich problémy, úspěchy i prohry, hledání štěstí a lásky. (80%)

Ivana Šimková: Kniha se mi moc líbila, dá se číst z obou stran a je jedno, kterou se začne. Je to strhující příběh dvou sourozenců, z jedné strany z pohledu Veroniky a z druhé strany z pohledu Jáchyma. (70%)

 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Okamžiky štestí přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Hanáková a Ivana Šimková

 
 

 

Kdy se dotkout dospělosti -  MALÉŘOVÁ, Zuzana - 80%

 

O autorce:

Česká spisovatelka a publicistka Zuzana Maléřová se narodila 1. 2. 1965 v Dolní Bečvě. V letech 1990 - 97 pracovala jako tisková mluvčí činohry Národního divadla. Na svých projektech spolupracovala s Českou televizí ( v rámci cyklu (Ne)obyčejné životy natočila 11 dokumentárních filmů např. o Stanislavu Zindulkovi, Blance Bohdalové) a s Českým rozhlasem (např. Dobrá jitra v ČRo Praha). V roce 2009 byla stálou spolupracovnicí časopisu Xantypa. V temže roce měla autorský pořad v Divadle Viola Praha, na jehož základě vznikly její dvě výpravné knihy.

Je manželkou fotografa Vlado Bohdana, který je také spoluautorem řady jejích knih. 

Obsah:

Název knihy Kdy se dotknout dospělosti napovídá, jaké otázky autorka klade svým hrdinům i čtenářům. Příběhy mladých lidí, kteří činí svá první důležitá rozhodnutí a pojmenovávají silné i složité chvíle, které v cestě za dospělostí prožili a přežili. Jsou tichým odrazem našich vlastních životů. Profesor Miloš Horanský k tomu podotýká: \"První mocné životní karamboly. Jizvy na duši a citech, nesrovnatelně pustošivější než ty na těle. Formují, deformují. Na dosavadním nevelkém jevišti jejich životů jsou postavami jejich dramátek, dramat i doteků tragických: Maminka, Táta, Bratr, Babička, První láska, Kamarádka, Macecha, Nový táta... Zklamání sebou samým, odcizení blízkých, smrt nebližších, mohutná síla vzájemnosti. Zuzana Maléřová to s řečí a dialogem umí mimořádně. Je to její autorská síla. Neohýbá příběhy, neokrašluje, vniká do lidí a učí nás vnímat je do hluboka a složita, a přitom monolitně. Její hledačský proutek se jmenuje empatie - to je velká vztahová citlivost. Nikdy neotvírá své portrétované křiklavě a necudně dokořán, vždy pokradmu a s poezií náznaku. To je talent bytost před námi vytvářet jako plachý akt tajemství. Fotografické umění Vlada Bohdana je komplementární s viděním Zuzany. Věcné i básnivé. Citlivé na obsažnou prostotu. Nehalasivé... Každý pohled do jiné bytosti, do bližního, je akt jemný, humanistický... a musíš si ho zasloužit - jako by nám vzkazovali oba mimořádní tvůrci.\" Kniha volně navazuje na předešlé knihy autorů - Jak potkat děti a Proč kluci milují fotbal. Obě vyšly opakovaně a sklidily velký ohlas.

 

Hodnocení: 80%

Přemýšleli jste někdy o tom, kdy končí dětství? Víte, vy sami, kdy u vás skončila puberta a přišli jste plně do dospělosti? Je nesnadné si to uvědomit a každý člověk to má určitě jinak. Nepodstupujeme žádné kulturně dané přechodové rituály, snad kromě „občanky“ a maturity. Přesto jsou v našich životech významné milníky a události, které nás tak zasáhnou, že nás někdy donutí dospět.

Výpovědi o takových událostech nám formou medailonků tlumočí Zuzana Malářová. Medailonky mají formu vnitřních rozhovorů mladých lidí o jejich rodinách, rozchodech, smrti blízkých a karambolech. V čtenáři nechávají místo k zamyšlení a pocitům, co bude dál…Knihu doprovází empatické portréty protagonistů z hledáčku fotografa Vlado Bohdana. 

 

 

Podobné tituly:

 

Knihu Kdy se dotknout dospělosti přečetla a pro vás ohodnotila Bohdana Kuzmová Křepinská