březen 2015

Malý pražský erotikon - HARTL, Patrik  - 80%

 

O autorovi:

Český režisér a scénárista Patrik Hartl se narodil 10. 9. 1976 v Olomouci, kde také prožil velkou část svého života. Na pražské FAMU vystudoval filmovou a televizní režii. V roce 2000 školu zakončil absolventským snímkem Adam a Eva 2001. Na divadle režíroval řadu úspěšných her např. Otevřené manželství, Caveman, Absolvent. Hity se staly i jeho vlastní divadelní hry Hovory o štěstí mezi čtyřma očima (2004), Klára a Bára (2006), Soukromý skandál (2011). V roce 2008 vešel do kin jeho první celovečerní film Taková normální rodinka. Literární prvotinou Patrika Hartla je kniha PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL z roku 2012.

Více informací na https://www.patrikhartl.cz/

 

Obsah:

Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA a KAREL se těší velkému zájmu čtenářů. Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví. Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji, než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.

 

Hodnocení: 80%

Po dlouhé době kniha, která se dá přečíst, užijete si zábavy i chvíle přemýšlení. Doporučuji i jeho druhou knihu Prvok, Šampon, Tečka a Karel skvěle se čte.

 

Podobné tituly:

Knihu Malý pražský erotikon přečetla a pro vás ohodnotila Beata Rechová

 
 
 

Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikey - PUÉRTOLAS, Romain - 85%

 

O autorovi:

Romain Puértolas je francouzský spisovatel, který se narodil 21. 12. 1975 v Montpellier v jižní Francii. Žil střídavě ve Francii, Anglii a Španělsku, kde se živil jako učitel francouzštiny a španělštiny, tlumočník, DJ, hudebník, kouzelník a další. Po období stráveném na Národním ředitelství letového provozu přešel k Pohraniční policii a dnes pracuje jako analytik v oblasti ilegální imigrace na centrálním ředitelství. Své pracovní zkušenosti zužitkoval v románu o fakírovu, jenž se nedobrovolně ocitl na cestách.

Kniha mu přinesla úspěch ve Francii a postupně byla přeložena do dalších jazyků a stala se mezinárodním bestsellerem prodávajícím se ve 36 zemích světa. 

Obsah:

Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikey je bláznivým a hořkosměšným dobrodružstvím Inda ze zapadlé provincie, jenž se vypravil do Paříže, aby si v nákupním řetězci Ikea v akci zakoupil speciální postel s hřeby. V kapse má jednu falešnou stoeurovou bankovku a na nose sluneční brýle – oba předměty sehrají velice důležitou roli v jeho dalším životě: první mu na paty pověsí mstivého taxikáře, druhý mu do cesty přivede osudovou lásku, a to vše během několika hodin. Poté začíná jeho nedobrovolná a neuvěřitelná cesta čtyřmi kouty Evropy a Libyí, zprvu ve skříni z Ikea, poté kamionem, letadlem, horkovzdušným balonem i lodí. Absurdním humorem vyprávění probleskuje tvrdá realita: každodenní boj ilegálních migrantů, kteří jsou skutečnými dobrodruhy dneškaRomain Puertolas se narodil v Montpellieru v roce 1975. Žil střídavě ve Francii, v Anglii a Španělsku, kde se živil jako profesor francouzštiny a španělštiny, jako tlumočník, DJ, hudebník, kouzelník, steward... Po období stráveném na Národním ředitelství letového provozu zakotvil u Pohraniční policie a v současnosti pracuje v centrálním ředitelství jako analytik v oblasti ilegální imigrace. Své pracovní zkušenosti autor vtipně a s nadhledem zužitkoval v románu o fakírovi, jenž se nedobrovolně ocitl na cestách. Kniha mu přinesla úspěch, slávu, dlouhodobý prodej na prvních příčkách literární hitparády, prodej práv na překlad do téměř dvaceti jazyků a zájem filmařů.

 

Hodnocení: 85%

Vtipná kniha.

 

Podobné tituly:

  •  Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel -  Jonas Jonasson 

 

Knihu Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z Ikey přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Hanáková