březen 2013

Bruno, Chef de police - WALKER, Martin - 70 %

 

O autorovi:

Martin Walker je anglický spisovatel, který se narodil 1. ledna 1947 ve Skotsku. Vzdělání získal na Harrow Country School for Boys a Balliol College Oxford. Pracoval v britských novinách The Guardian, kde působil jako vedoucí středisek v Moskvě a USA. Zahraniční politiku psal také  New York Times, Washington Post aj. Pravidelně vysílal na stanici BBS a CNN. Tři roky působil jako redaktor United Press International nyní jako Editor-In-Chief Emeritus of UPI. V roce 2008 byly jeho sloupky nominovány na prestižní cenu Evropy Naftali pro žurnalisty. V současné době je Martin Walker vrchní ředitel Global Business se sídlem ve Washingtonu. S manželkou a dcerami žije střídavě ve Washingtonu DC a ve Francii.

Obsah:

Hlavní pracovní náplní policejního šéfa Bruna je starat se o řádný chod života malebného městečka St Denis v samém srdci Francie. Téměř idylický život obyvatel městečka naruší až rituální vražda. Jejího vyšetřování se navíc ujímají cizí inspektoři z okresního města a nepříjemný vyšetřovací soudce z Paříže. Jako znalec místních poměrů začne Bruno pátrat po vrahovi na vlastní pěst.
 

Hodnocení: 70 %

Bruno, Chef de police je detektivní příběh za slunného francouzského venkova s příchutí vína a rozmarýnu. Laskavé a inteligentní vyprávění je příjemným protipólem drsných severských detektivek, které jsou nyní tolik v módě. A je to přesně ten důvod, proč se mi tato kniha tolik líbila. Má všechny atributy dobrého detektivního románu, ale čtenář při jejím čtení nemá husí kůži a ošklivé sny jako po zážitku se severskou detektivkou. Jen má možná chuť na dobré víno a dobré jídlo.

Podobné tituly:

  • Bruno, Chef de police na stopě dalšího zločinu - Martin Walker

Knihu Bruno, Chef de police přečetla a pro vás ohodnotila Magda Švejcarová

 

 

Mrtvý v parovodu - 70 %

 

Autor:

Do antologie sci-fi povídek Mrtvý v parovodu přispěli zkušení a kreativní autoři, kteří již mají na svém literárním kontě nejrůznější sci-fi i fantasy povídky, romány i ocenění kritiků, ale zejména plné hlavy nápadů.

Obsah:

V poslední době jsou SF povídky a romány, odehrávající se v období rozvoje využití technologií a páry, tedy za vlády královny Viktorie, čím dál tím populárnější. Jde o období osamělých vědců, badatelů, zlodějů, vynálezců a detektivů, ale také elegance, romantismu a čestnosti.  Při čtení této sbírky se ocitnete v Praze, Londýně, indickém pralese, Vídni a leckdy i na těch nejnepravděpo­dobnějších místech. V hlavních rolích se objeví Sherlock Holmes, trpaslíci, trol, drobný český zlodějíček, chudá služebná, elegantní anglický zloděj, soukromý pražský detektiv… Prostě jsou to jak postavy, tak i prostředí devatenáctého století, století páry a téměř neomezeného rozvoje techniky. Do knihy přispěli čeští autoři: Leonard Medek (Příběh zloděje), Martin D. Antonín (Pási spási), Julie Nováková (Eskapády pana Finnegana), Hana Šochová (Chytni štěstí za pačesy), Vlado Ríša (Série třináct), Josef Pecinovský (Mrtvý v parovodu), Petr Schink (Chlapec a jeho trol), Lucie Lukačovičová (Čestné slovo).

Hodnocení: 70 %

Sci-fi moc nečtu, ale tato kniha mě zaujala nejprve svým pěkným obalem.  Povídky až na jednu (Pási spási) jsem přečetla a vůbec jsem se nenudila. Čeští autoři mají skvělou fantazii!

Podobné tituly:

  •  

 

Nedobytná šifra - VAŠÍČEK, Arnošt - 70 %

 

O autorovi:

Český spisovatel, záhadolog a scénárista Arnošt Vašíček se narodil 27. srpna 1953 v Ostravě. Na Fakultě žurnalistiky UK v Praze vystudoval obor Filmová a televizní žurnalistika. K jeho zájmům patří záhady, ale zabývá se také námořním jachtingem a zúčastnil se tří námořních expedic. Na cestách za záhadami navštívil mnoho míst např. Jižní Ameriku, Austrálii, Srí Lanku, Madagaskar, kde hledal mimo jiné i důkazy o mimozemských civilizací na Zemi. Studuje také dosud nezaniklé primitivní kmeny v různých koutech Země. Svou pozornost také věnuje Česku, kde se vydává do míst s templářskou minulostí  a snaží se o rozluštění tajemství Ďáblovy bible.

Jako scénárista se Arnošt Vašíček  proslavil televizním seriálem Strážci duší, který Česká televize vysílala v roce 2005. Dále pak napsal scénář pro televizní seriál Setkání s tajemnem a Planeta záhad.

Obsah:

Po tisíce let koluji zvěsti o knihách, které ukrývají sžíravá tajemství. Jsou plné ohromujících znalosti, popisují vynálezy, o nichž současná věda nemá ani zdání, přinášejí svědectví o kontaktech s jinými světy. Na jejich stránkách často nechybějí magické formule a kouzla, včetně těch, jak se stát nesmrtelným a nabýt úžasného bohatství. Tyto výjimečně nebezpečné spisy musely být ukryty na těžce dostupných a dobře střežených místech nebo byly důkladně zašifrovány, aby jim neporozuměl někdo nepovolaný. Patří k nim i Voynichův rukopis? Toto unikátní středověké dílo je napsáno neznámým písmem, které se nepodařilo rozluštit ani nejúspěšnějším světovým kryptologům. Selhaly i pokusy s nasazením výkonného počítače. Záhadu umocňují stovky ilustrací neznámých rostlin, doposud neobjevených souhvězdí, podivných předmětů a zařízení. Není jasné, zda jde o dílo fantazie nebo zachycení nám neznámé reality. Arnošt Vašíček přichází s originální hypotézou, která odhaluje nejen, kdo byl autorem této nejzáhadnější knihy světa, ale s pomoci výkladů fascinujících kreseb, kterými je doprovázena, se pokouší se i o rozluštění jejího šokujícího obsahu. Ten, jak se ukazuje, skrývá pravděpodobně nejtajnější a nejpodivnější kapitolu naší historie.

Hodnocení: 70 %

Prahu prý založilo tajné bratrstvo Sat Bhai. Sedm mnichů putovalo tisíce kilometrů až z indického Allahabadu, aby našli a překročili skutečný PRÁH. Co se za tímto pojmem skrývalo? Čím byla pahorkatina na řece Vltavě tak výjimečná? Nachází se zde něco, co nemá na světě obdoby? Až podezřelé velké množství stop a indicií potvrzuje, že bratrstvo přežilo v Čechách více než tisíc let. Patřil k němu i autor Voynichova rukopisu? Ukryl ve svém díle největší tajemství řádu? Zakreslil zde mapu, podle níž lze nají onen záhadný PRÁH?

Podobné tituly:

  •  

Knihy Mrtvý v parovodu a Nedobytná šifra přečetla a pro vás ohodnotila Marcela Hanáková